Millä ihmeellä eroon 11-vuotiaan yökastelusta?
Ollaan säädelty juomisen määrää ennen nukkumaanmenoa, herätelty parin tunnin välein, välillä oltu tekemättä mitään asian eteen (että stressi menisi ohi). Silti silloin tällöin herätessä huomaa että pissi on päässyt. Poika täyttää loppuvuodesta jo 12 ja ottaa tän asian tosi raskaasti. Ei uskalla käydä kavereiden luona yökylässä ja yökoulu on myös jäänyt välistä. Nyt jo murehtii kevään leirikoulua. Haluaisi lähteä sinne kavereiden kanssa, mutta tietysti pelkää kastelua.
Ollaan kaikki mahdolliset tutkimukset tehty ja pojassa ei ole yhtään mitään "vikaa". Kaikki on ihan mallillaan. Lääkäri sanoi vain, että joillakin tätä ongelmaa esiintyy teini-ikään tai aikuisuuteenkin asti eikä silti kyse ole mistään mistä pitäisi huolestua. Mua kyllä harmittaa lapsen puolesta tämä tilanne, kun kukaan ei osaa mitään vinkkejä antaa, kaikkea ollaan kokeiltu ja hetken jopa luultu että toimii, kunnes joku aamu tai yö poika huomaa että on päässyt pissa. Onko täällä muiden lapsilla ollut samaa ongelmaa? Musta tuntuu että meillä se johtuu nyt tuosta että poika stressaa että tuleeko yöllä pissa housuun ja sittenhän se tulee. Välillä harvemmin ja välillä useammin, mutta vähintään kerran kuukaudessa. Pitäisi nyt jotakin keksiä ennen kuin pojan itsetunto kokee liian ison kolauksen.
Kommentit (50)
Rutiini. Kuuden jälkeen ei juomaa, pissalla just ennen nukkumaanmenoa, ja laittaa herätyksen tunnin välein (aluksi, sittemmin väliä voi pidentää) ja joka kerta käy pissalla vaikka ei pissatakaan).
"Musta tuntuu että meillä se johtuu nyt tuosta että poika stressaa että tuleeko yöllä pissa housuun ja sittenhän se tulee."
Eikö voi käyttää öisin ohutta vaippaa ja muovihousuja, jolloin ei tarvitse stressata asiasta? Pissa tulee jos tulee, eikä tarvi tehdä siitä isoa numeroa.
Löydä hyvää homeopaatti-lääkäriä. Hän auttaa viikon ajassa.
Ei ole mitään mut eikö löysään collarihousuun mahtuisi housuvaippa huomaamatta. Yökoulu kannattaa silti varalta valvoa läpi.
Umetus kannattaa hoitaa pois, se pahentaa.
Eipä oo normaalia tuollainen kastelu...
olen kuuskymppinen ja aamulla piti kokeilla, onko sänky märkä? näin nimittäin tosi omituista unta, missä olin yleisötapahtumassa pissalla. nyt oli kuiva, mutta 18v näin unta, miten juoksin ulkohuussiin ja saman tien sänky olikin märkä. näkeekö poikasi unta vessassa käynnistä vai rentoutuuko muuten niin, että rakko toimii? juomien määrää ei kamalasti kannata rajoittaa, virtsa happamoituu ja sen pidättäminen on hankalampaa. hiilihappopitoinen juoma juoksuttaa myös enemmän.
jos jatkan sen verran, että tiedän muutaman ihmisen, joille parasetamoli ja lakritsi aiheuttavat pidätyskyvyn kanssa ongelmia
Onko pojalla joku murhe joka tuota aiheuttaa?
Oletko varma, ettei joku jossain käytä häntä seksuaalisesti hyväksi?
Serkkupoika kasteli vuoteensa öisin koko lapsuutensa ajan. Ei siihen tuntunut mikään auttavan. Kastelu loppui kokonaan pojan täyttäessä 13 tai 14 vuotta. En lähtisi tuohon jatkuviin herättelemisiin. Luulisi, ettei se ole millään lailla terveellistä.
Usein yökastelu liittyy traumaan!
Vierailija kirjoitti:
Onko pojalla joku murhe joka tuota aiheuttaa?
Tuota on jatkunut jo ihan pienestä asti, ei ole siis uusi juttu. Toki tämä itsessään aiheuttaa pahaa mieltä lapselle. Ap
Usein yksi syy on kovin sikeä nukkuminen. Kiusallinen vaiva mutta yleensä viimeistään aikuisena paranee.
Henkilö jonka kanssa äitini oli parisuhteessa, kun olin lapsi, kielsi minua käymästä yöllä vessassa. Äiti ei uskonut, kun kerroin tästä. Tämä henkilö käytti väkivaltaa minuun ja veljeeni, äiti ei uskonut sitäkään. En uskaltanut kertoa asioista äidille, koska äiti suuttui. Hän halusi olla ihastuksensa kanssa. Kastelin sitten sänkyni, kun pelkäsin että tämä tyyppi tulee uhkailemaan minua jos menen vessaan.
Eikö lääkitystä ole kokeiltu? Meillä 11v tyttö kastelee nykyään enää n. kerran kuussa, joten ei käytetä enää lääkitystä jatkuvasti (pari vuotta oli lähes koko ajan käytössä), mutta yökylässä jne. on käytössä.
Kaverin lapsella, muuten fiksulla ja osaavalla, oli sama ongelma tuonne 12-13 -vuotiaaksi. Se oli ihan hirveää. Yökyläilyä ei voinut edes harkita, kauheasti meni aikaa ja energiaa noiden juomisten säätelyyn ja silti tuli vahinkoja. Lapsi oli aivan rikki ja veivät terapiaan älykkään lapsensa, koska tuossa teini-iän kynnyksellä se alkoi jo aiheuttaa psyykkistä oireilua. Onneksi loppui sitten itsellään. Kaikki oli käytössä lääkkeistä häläripatjoihin. Monesti mietittiin, mistä tämä johtui. Omani oli vielä vaipoissa samaan aikaan ja jo alle 2-vuotiaana oli yövaippa kuiva ja pissasi sen täyteen vasta herättyään, jos en ehtinyt viedä potalle. Eli pystyi hyvin pidättämään koko yön. Silti oli muuten onneton taapero. Toisen supertaitava, luokkansa priimus, vastuuntuntoinen ja fiksu lapsi, ei vaan pystynyt yötä pysymään kuivana.
Hälytinpatja (saa terveyskeskuksesta lainaksi) ja lääkitys auttoi meillä 3 päivässä!
Ei ole mitään keinoja, mutta haluan lohduttaa että se voi loppua itsestäänkin. Meillä tytöllä oli 9-vuotiaaksi asti melko säännöllistä yökastelua, kunnes loppui kokonaan.