osapäivähoito, aina välillä pois
Te joilla isompi lapsi osapäivähoidossa 5 kertaa viikossa (meillä 4 h päivä), kuinka paljon olette pois muuten vaan? En jaksaisi yhtään aikaisin aamulla kaatosateella, huonolla säällä tai joskus väsyneenä viedä lasta sinne. Meillä menee vielä puol tuntia kävellen. Välillä ollaan oltu loppuviikko pois, välillä satunnaisia päiviä. Jos ollaan kipeenä ollaa kerrottu että ollaan nyt kipeitä. Jos sanon että ollaan tänään pois, aletaan kysymään ollaanko kipeenä vai ei. Haittaako tai vaikuttaako se mihinkään jos meidän lapselle on varattu 5 kertaa viikossa? Voisiko tuohon tulla sitten vielä toinen jos lapsi olisi vaan 2 kertaa viikossa? Eikös 2 osapäivöstä vastaa yhtä kokoaikasta, näin ajatellen ei olisi mitään väliä kuinka monena päivänä ollaan?
Onko joku pitänyt sillon tällön viikon lomiakin? Jouluna pidetään varmaan joku 2 kk loma ::D
Lopettaisin kokonaan, mutta hoitopaikka on hyvä ja alle vuoden päästä menen töihin.
Kommentit (2)
Ilmoita etukäteen hoitoajat. Silloin henkilökuntaa on paikalla tarpeen mukaan, eikä turhaan odottelemassa sinun lastasi. Katso vaikka sääennusteet etukäteen ja ilmoita sen mukaan, onko lapsi hoidossa maanantaina vai perjantaina, vai ei kumpakaan.
Hyvin meillä sujui, kun hoitoaika oli 2-3 kokonaista päivää viikossa. Päiväkoti toivoi, että olisi etukäteen edellisellä viikolla ilmoitettu hoitopäivät ja lapsenkin kannalta olisi ollut hyvä kun ne olisivat säännöllisesti, vaikka joka viikko maanantai ja tiistai. Mutta kun ei ollut omien menojen vuoksi aina mahdollista, niin ainakin seuraavien päivien hoitoajat ilmoitettiin etukäteen.
On teillä sitten ylimääräistä rahaa, kun maksatte hoidosta, joka ei ole välttämätöntä. Eikö paikkaa voi laittaa tauolle ja ottaa sitten, kun menet töihin.