Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vesirokkotartunta?

Vierailija
11.08.2008 |

Tyttäremme oli tekemisissä vesirokkoon sairastuneen lapsen kanssa, joten hän ilmeisesti sai itsekin tartunnan. Ainakin riski on todella suuri.

Pitääkö meidän nyt välttää kavereiden tapaamista ettemme levitä mahdollisesti tarttunutta tautia eteenpäin? Voihan se tietenkin olla ettei tauti tule meille, mutta kurjaa sitä olisi muille levittää.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

on ollut kaksi kertaa tekemisissä vesirokkoa sairastaneen kanssa. Mutta kumpikaan ei saanu tartuntaa kummallakaan kerralla.

Vierailija
2/5 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et kai sinä nyt sitä aikaa rupea lasta pitämään sisällä varmuuden vuoksi. Sitäpaitsi vesirokko ei ole mikään karanteenisairaus (näin meille sanoi lastenlääkäri)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tauti liikkui kahteen otteeseen, parin vuoden välein. eli ei kovin helposti tarttunut. Näppyjä kannattaa voidella, meillä oli fucidin nimistä rasvaa, esti näppyjä tulehtumasta, ei jäänyt arpia. Sain lääkäriltä, sillä lapsi kehitti samaan aikaan silmätulehduksen

Vierailija
4/5 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sairastuneen tai saman tien kontaktin jälkeen oireilleen lapsen kanssa. Silti hän ei ole vielä vesirokkoa sairastanut (kohta 6v.). Ei siis tartu aina varmasti ja kaikkiin. En eristäytyisi lapsesi kanssa. Itämisaikahan on pitkä 10-15 päivää kai keskimäärin.

Vierailija
5/5 |
11.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

teillä saattaa olla vesirokko puhkeamassa ja he voivat sitten tehdä omat päätöksensä sen suhteen haluavatko he tavata teitä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kahdeksan