Opettajien pukeutuminen on todella tyylitöntä
Kun opetan yläkoulussa (olen mies) ja normaaliasuun kuuluu farkut, kauluspaita ja v-aukkoneule, osa oppilaista ihmettelee, että onpa "ykköset" koulussa päällä. Mielestäni ko. asukokonaisuus ei ole mitenkään ihmeellinen. Tämä ihmettely johtunee siitä, että suuri osa koulun opettajista pukeutuu todella epäsiististi ja miten sattuu. Luokanopettajilla siisti pukeutuminen voi olla tietenkin hankalaakin, kun pikkuräkänokkia roikkuu hihassa ja lahkeessa. Millasia vaatteita te opet käytätte ja onko muiden pukeutumisessa toivomisen varaa?
Kommentit (5)
Itseasiassa kuin tarkemmin ajattelen, joten nuhjuinen on monen open lookki. Matemaattisten aineiden opet on kuin 70-luvulta repäisty ja äidinkielen opettajien persoonalliset villapaidat yms on varmasti on useamman kirppiksen kautta vaihtanut omistajaa. Kielten opet tuntuvat pukeutuvan normaalisti. Kumma juttu.
Heh, v-aukkoneule :) Opemies, setämies.
Joku Kamilahan teki ihan "väitöskirjankin" opettajien pukeutumisesta. Ei ole itselleni tärkeysjärjestyksessä ensimmäisen kymmenen asian joukossa aamuisin, mutta jos jollekin tuo sisältöä elämään miettiä tarkkaan pukeutumistaan, niin siitä vaan. Life is hard and then we die.
Mulla oli tänään mustat korolliset nahkakengät (viikon vanhat), suorat mustat housut, musta t-paita ja päällä oli vaaleansininen neuletakki. Aikalailla tuolla linjalla olen melkein joka päivä. Enimmäkseen aina mustat housut (niitä on kolmet samantyyppiset) ja yläosassa joko musta toppi/paita + joku värillinen neule tai vastaava tai toisinpäin eli värillinen paita ja musta neuletakki. Kengät on kyllä huonot. Jalat väsyy. Täytynee siirtyä "pehmiksiin".
Kuka jaksaa rankan työpäivän jälkeen miettiä how do i look :s
Onks tääl jotai vitu keltanokkia linjoilla?
T: Konkari
Olisipa kiva kuulla, mikä on mielestäsi epäsiisti pukeutuminen. Esim. itselläni on farkkuja aika harvoin, enemmän mustia kangashousuja ja erilaisia paitoja, mutta en käytä neuleita kuin harvoin, pidän erilaisista huivista, joita ripustelen "epäsiististi" hartioille, jos tulee kylmä. Hameita käytän lähinnä juhlissa ja helteellä.
Työkavereistani moni pukeutuu kuin sinä: farkut ja kauluksellinen paita tai sellainen, jossa on jotain erikoista. Vain yksi työkavereistani pukeutuu jakkuihin, joskus hänelläkin on ollut farkut. En äkkiseltään keksi yhtään opettajaa, joka ei panostaisi pukeutumiseensa edes vähän. Kukaan ei ole epäsiisti ja tuo "miten sattuu" on tulkintakysymys. Esim. omat asuni ovat hyvinkin mietittyjä, vaikka ei miellytäkään takuulla ihan jokaisen silmää.
Sinusta tulee mieleeni opiskelukaverini, jonka mielestä nainen ei ollut pukeutunut siististi, ellei hänellä ollut Kalevala-korvakorut korvissa. Mahdatko olla sama tyyppi?