Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tilaatko ulkomailta lehtiä? Pian niistä on tehtävä Tullille ilmoitus

Vierailija
16.09.2014 |

http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/lisaa-valvontaa-pian-jokainen-ulkomailta-tilattava-lehti-ilmoitettava-viranomaiselle/?shared=52905-35571154-500

"Eduskunnassa on vireillä arvonlisäverolain muutos. Sen mukaan jokainen olisi velvollinen ilmoittamaan tullille yksikin lehti, joka tulee EU:n tullialueen ulkopuolisesta maasta postin mukana, vaikkapa Yhdysvalloista tai Norjasta. Sama koskee lehtien vastaanottamista Ahvenanmaalta. Kaikkien pitää tullata lehtensä itse."

Tämä on esimerkki siitä että Suomessa on liian suuri julkinen sektori ja sitä on rajusti karsittava. Karsimisen kohteena ei tule olla opettajat, sairaanhoitajat, poliisit jne... vaan byrokraatit joilla on aikaa miettiä tälläisiä holhouskeinoja.

 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
16.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hullua touhua!

Vierailija
2/4 |
16.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuolla ei taida olla mitään muuta vaikutusta kuin että ihmiset siirtyvät nettilehtitilaajiksi jos vain voivat tai laittavat sukulaiset lähettelemään lahjana ne lehdet. Eli työpaikat eivät ole lisääntymässä meillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
16.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljonkos se itella nostikaan just hintojaan? Oliko +20%?

Vierailija
4/4 |
16.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuon järjestelmän luomisesta, pyörittämisestä ja valvonnasta tulee hirveät kustannukset ja tuotoksi saadaan pikkurahoja. Samalla luodaan kymmeniä uusia byrokraatin virkoja jotka eivät tuota yhteiskunnan kakkuun uutta jaettavaa.