Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

39v ja aineenvaihdunta täysin seis :(

Vierailija
15.09.2014 |

Olen ollut aina normaalipainoinen, syönyt ja liikkunut ihan normaalista, nuorena aika vähän, mutta nyttemmin, 2v sitten iski oikea liikuntakärpänen, käyn salilla, lenkkeilen (hölkkä) ja pyöräilen (joka päivä jotain) , syon tavallisesti. Nyt yhtäkkiä alkanut paino nousta...ja on semmoinen inhottava turvonnut olo kaiken aikaa :-( Mitään muutosta ei ole tapahtunut elintavoissani. Stressiä on kyllä.. Onko se nyt tää ikä? helvetti. En saa KAHTA kiloa pois, en niiiiiin millään! huoh ja HUOH.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
15.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Stressi + kova liikunta muuten voi olla kropan täysin jumiuttava yhdistelmä. Vaikka psyykkisesti voi tuntua, että henkisen stressin vastapainoksi liikunta on hyvästä, niin kropalle myös kaikki reipasta kävelyä kovempi liikunta on stressi. Tällainen kehollinen stressi  ei ole pahasta, jos muuten ei ole elämässä paljon stressiä, mutta jos on, voi stressinsieto mennä överiksi ja kroppa mennä monellakin tapaa jumiin. 

Suosittelisin kokeilemaan liikunnan vähentämistä siksi aikaa kunnes muu stressi on saatu aisoihin.

Vierailija
2/6 |
15.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus raju liikunta kerää nestettä kehoon ,ja olo tuntuu tönköltä,vaikka luulisi sen tuntuvan höyhenenkevyeltä paljosta treenaamisesta. Ota vähän iisimmin välillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
15.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta siis aloitin treenamisen 2 v sitten, kävin 4 krt vko salilla plus juoksin, yli vuoden, paino putos 6 kiloa! Sitten tuli vähän kyllästyminen ja vähensin molempia, aloin pyöräillä ja kävellä enemmän. Nyt käyn salilla n. 2-3 krt vko ja joka päivä jotain ulkona liikkumista, hölkkää tai pyöräilyä.. En mä kyllä liiku liikaa :O söin orjallisemmin tuolloin kun oli tuo hirmu treeni buumi menossa. Mutta syön ihan normisti, ei siinä ole mitään muutosta..

ap

Vierailija
4/6 |
15.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy testauttamassa kilpirauhanen. Kuulostaa vajaatoiminnalta.

Vierailija
5/6 |
15.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syömällä kevyemmin on helpompi laihduttaa kuin lisäämällä liikuntaa. Syö kevyemmin.

Vierailija
6/6 |
15.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen syönyt todella kevyesti jo vkon yhä paisunut olo :(

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi yksi