Bloggaajien ajankäyttö
Tuli mieleen tästä postauksesta:
http://kaikkimitahalusin.indiedays.com/2014/09/05/5-tunnin-unilla-virkeampaan-oloon/#comments
Olen itse blogannut ja tiedän kuinka paljon aikaa se vie kun a) kuvaa b) käsittelee c) kirjoittaa tekstin (pari tuntia ei riitä). Itsellä kaatui siihen että en ehtinyt kun lapsia tuli toinen, töissä käydä ja hoitaa koti. Miten esim. tuo Karla EHTII tehdä kaiken tuon. No, yöunistahan sitä sitten nipistetään. Luulekohan tuonkin ikäluokan nainen että joku naamaan suihkutettu vesi ja ulkoilma auttaa torjumaan univelan tuomat haitat?
Ymmärrän lapsettomat bloggaajat mutta miten nämä kahden pienen lapsen äidit ehtivät. Onko koskaan parisuhdeaikaa? Ehditäänkö harrastaa? Nähdä kavereita? Olla lasten kanssa? Kun joka päivä tulee joku teksti, vaikka vaan valokynästä, kuhan nyt jotain..
Sori jo etukäteen jos teksti tulee yhtenä pötkönä.
Kommentit (10)
Muuhun en osaa ottaa kantaa kuin että hui helkkari tuon naisen huulipunaa! Karmea. Mistähän se on saanut tiedon että huulia ei kannata punata kauttaaltaan?
No postaus, jossa on "kunhan vain jotain vaikka vaan valokynästä" ei vie tuntikausia". En mitenkään vähättele bloggaamista ja tiedän kokemuksesta, että jos haluaa panostaa kuviin (siis ottaa jotain muuta kuin "kynsilakka yöpöydällä" - pikkusieviä kuvia) ja kirjoittaa huolella vähänkin syvällisempää tekstiä, koko systeemiin saa kulumaan reilusti aikaa, mutta pikkupostaukset lyhyellä, pinnallisella tekstillä eivät koko iltaa vie. Ellei ole tosi hidas ;)
[quote author="Vierailija" time="06.09.2014 klo 23:57"]No postaus, jossa on "kunhan vain jotain vaikka vaan valokynästä" ei vie tuntikausia". En mitenkään vähättele bloggaamista ja tiedän kokemuksesta, että jos haluaa panostaa kuviin (siis ottaa jotain muuta kuin "kynsilakka yöpöydällä" - pikkusieviä kuvia) ja kirjoittaa huolella vähänkin syvällisempää tekstiä, koko systeemiin saa kulumaan reilusti aikaa, mutta pikkupostaukset lyhyellä, pinnallisella tekstillä eivät koko iltaa vie. Ellei ole tosi hidas ;)
[/quote]
Varmaan näinkin. Mutta ei ne kaikki niin lyhyitä ole ja etenkin tuo mietityttää että jokaikinen päivä, viikonloput, lomilla, hyvä ettei jouluaattona.. Kai sitä aikaa sitten löytyy jos ei telkkaria katso tai vietä kahdenkeskistä aikaa kumppanin kanssa.
Eiköhän aika moni (lähes) päivittäin postaava bloggaaja kuvaa ja kirjoittele kerralla useamman postauksen valmiiksi, jotka sitten julkaistaan ripotellen viikon aikana. Ei siis tarvitse päivittäin tehdä koko hommaa alusta alkaen kuvauksista lähtien, vaan riittää, että torstaina kirjoittelee sunnuntaina luonnosteltuun postaukseen hieman ajankohtaisia päivän kuulumisia ja painaa julkaise-nappia. Aloituksessa mainittu bloggaaja myös käyttää todella paljon vanhoja kuvia uusissakin postauksissa, ei siis todellakaan räpsi päivittäin uusia kuvia olohuoneestaan tai edes päivän asuistaan.
Tästä olen halunnutkin herättää keskustelua! Tunnen pari äiti-bloggaajaa. Käytännössä lapset haetaan naapurista tai nostetaan television/padin edestä kuvausrekvisiitaksi ehkä tunniksi päivässä. Illalla sitten ilmestyy tarina siitä, miten ihanaa lasten kanssa on ulkoilla/kokata/what ever tai millaisia vaatteita lapsille nyt on hankittu. Naapurintäti on sillä aikaa hoitanut, siivonnut, ruokkinut ja ulkoiluttanut omien lasten lisäksi blogistinkin mukulat. Kerronpa vielä salaisuuden: ne kalliit merkkivaatteet ei todellakaan ole ollut päällä koko päivää, jälleenmyyntiarvo kärsisi...
[quote author="Vierailija" time="06.09.2014 klo 23:39"]
Tuli mieleen tästä postauksesta: http://kaikkimitahalusin.indiedays.com/2014/09/05/5-tunnin-unilla-virkeampaan-oloon/#comments Olen itse blogannut ja tiedän kuinka paljon aikaa se vie kun a) kuvaa b) käsittelee c) kirjoittaa tekstin (pari tuntia ei riitä). Itsellä kaatui siihen että en ehtinyt kun lapsia tuli toinen, töissä käydä ja hoitaa koti. Miten esim. tuo Karla EHTII tehdä kaiken tuon. No, yöunistahan sitä sitten nipistetään. Luulekohan tuonkin ikäluokan nainen että joku naamaan suihkutettu vesi ja ulkoilma auttaa torjumaan univelan tuomat haitat? Ymmärrän lapsettomat bloggaajat mutta miten nämä kahden pienen lapsen äidit ehtivät. Onko koskaan parisuhdeaikaa? Ehditäänkö harrastaa? Nähdä kavereita? Olla lasten kanssa? Kun joka päivä tulee joku teksti, vaikka vaan valokynästä, kuhan nyt jotain.. Sori jo etukäteen jos teksti tulee yhtenä pötkönä.
[/quote]
Hehän ehtivät harrastaa! Bloggaus ja valokuvaus ovat harrastuksia.
Ehtiminen on vain hyvää ajanhallintaa ja asioiden tekemistä oikeassa järjestyksessä.
Kun lopetin tv:n katselun, tuli päiviini paljon ylimääräistä aikaa. Ehdin siivota ja harrastaa sen sohvalla lökäilyn sijaan. Nyt jos vielä lopettaisin turhan nettisurffailun mm. av:lla, päiviini tulisi vielä lisää aikaa tehdä jotain hyödyllistä. Tv ja av eivät mielestäni ole siis hyödyllistä.
Mielestöni Karla ei ajatellutkaan suihkauksen kasvoille ja raikkaan ilman estävän univajeen ulkonäölliset seikat, vaan sen, että silloim herää palkon paeemmin. Siksi moni saattaa myös pestä kasvot aamulla kylmällä vedellä, se herättää.
Kyllä minäkin tunnen perhebloggaajan ja valitettavasti se tarina on toisenlainen kulisseissa kuin blogissa. Huvittaa nämä yhteisiltä retkiltä esitetyt kuvat kun totuus on se että kaikki yhteinen kiva jää kokematta koska se on taltioitava kameralle - ja blogiin. Tuosta Karlasta en tiedä mutta eiköhän hänellä raha motivoi. Saa ostettua ainakin uusia vaatteita jos ei muuta. Ihmiset ovat vain jotenkin niin huijattavissa uskomaan sen mitä blogissa näytetään. Todellisuus hämärtyy..
Ja mua taas ihmetyttää miten joku luulee tuon luokan bloggaajien olevan lähelläkään mitään pullantuoksuista kotäitiä. Voihan niitä reseptejä sinne blogiin jakaa mutta harvoin se totuutta kertoo. Tunnen pari perheellistä bloggaajaa ja kyllä se sitä lasten hätistelemistä pois häiritsemästä välillä on. Pikku kakkosen aikaan näpytellään ja läsnäolo on mitä on. Nykyaikaa. Siinähän annetaan jo valmis malli digiajan lapsille. Toisilla on tukiverkot ja miehet jotka sitten tekee aika lailla. Isovanhemmille voi aina laittaa lapset hoitoon kun pitää asukuvia kuvata.