Kuulostaako keskenmenolle vai normaalille?
Kuulostaako tämä teistä että raskaus vielä voisi jatkua?
Olen vuotanut nyt 6 päivää. Neljäntenä vuoto päivänä kävin varhaisultrassa rv 5+3 koska testit oli positiivisia mutta vuodin vaan. Silloin kaikki oli ok, ruskuaispussi joka vastasi hyvin viikkoja.
Vuoto jatkui ultran jälkeen vaan. Välillä niukkaa, ruskeaa vuotoa, välillä loppuu kokonaan ja välillä ihan kirkasta verta. Kipuja ja hyytymiä ei ole.
Ensi viikolla menen uudestaan kuuluuko syke, mutta onko teistä toivoa?
Niin ja kohdussa ei näkynyt mitään mikä voisi vuotaa ja lääkäri ei uskonut kaksoseen.
Kommentit (13)
Aargh, luin vain otsikon. En edes jaksa lukea koko aloitusta.
Kirjoita suomea, vastaan sitten. KeskenmenoLTA, raskaudeLTA!
[quote author="Vierailija" time="04.09.2014 klo 09:55"]Aargh, luin vain otsikon. En edes jaksa lukea koko aloitusta.
Kirjoita suomea, vastaan sitten. KeskenmenoLTA, raskaudeLTA!
Kröhöm, kuulostaako keskenmenolta, vai normaalilta raskaudelta?
Niin? Vastaa nyt. Ap.
[/quote]
[quote author="Vierailija" time="04.09.2014 klo 10:09"]
[quote author="Vierailija" time="04.09.2014 klo 09:55"]Aargh, luin vain otsikon. En edes jaksa lukea koko aloitusta. Kirjoita suomea, vastaan sitten. KeskenmenoLTA, raskaudeLTA! Kröhöm, kuulostaako keskenmenolta, vai normaalilta raskaudelta? Niin? Vastaa nyt. Ap. [/quote]
[/quote]
Kuulostaa keskenmenoLTA.
Nimim. Sellaisen kokenut suomea osaava äiti
Äh, miten tuo teksti nyt noin meni.
Siis kuulostaako keskenmenolta, vai normaalilta raskaudelta 3? Ap
[quote author="Vierailija" time="04.09.2014 klo 10:10"][quote author="Vierailija" time="04.09.2014 klo 10:09"]
[quote author="Vierailija" time="04.09.2014 klo 09:55"]Aargh, luin vain otsikon. En edes jaksa lukea koko aloitusta. Kirjoita suomea, vastaan sitten. KeskenmenoLTA, raskaudeLTA! Kröhöm, kuulostaako keskenmenolta, vai normaalilta raskaudelta? Niin? Vastaa nyt. Ap. [/quote]
[/quote]
Kuulostaa keskenmenoLTA.
Nimim. Sellaisen kokenut suomea osaava äiti
[/quote]
Juu. Sitä vähän itsekin epäilen. Otan osaa keskenmenosi vuoksi. Hienoa että sinulla kuitenkin on lapsia. Minulla ei ole ja ei varmasti tule enää uutta raskautta. Tämäkin alkoi 3v yrityksen jälkeen. Ap.
Oman kokemukseni mukaan keskenmenon on aina liittynyt myös kipua.
En ansaitsekaan? Mitä pahaa olen sinulle tai lapsillesi tehnyt? Ajatteletko sitten niin ettei esim. suomea opiskelevat tai lukihäiriöiset ansaitse lapsia, koska eivät osaa kirjoittaa? No ei huolta, minulle tuskin niitä lapsia tulee. Ap.
Voi ei, toivottavasti ei ole keskenmeno. Minulla oli myös ruskeaa vuotoa ja pientä verenvuotoa juurikin noilla viikoilla, n. 5-7, mutta raskaus sujui normaalisti. Olin ihan ppaniikissa koko raskauden mutta onneksi terve vauva syntyi. Toivon sydämeni pohjasta, että olet yhtä onnekas.
Ettäs kehtaatte kiusata AP:tä, toisella hirveä huoli päällä! Teidän kaltaisenne on koko palstan syöpä!
Mulla oli ruskeata ja punaista vuotoa melko paljonkin silloin tällöin viikot 5-11. Huolesta sekopäänä pelkäsin keskenmenoa, mutta sitä se ei ollut. Ymmärsin ultraajan puheista, että vuoto voi johtua istukasta, joka mulla ainakin oli siirtynyt kohdunsuun päältä taakse. Toivotaan, että sulla raskaus jatkuu!
[quote author="Vierailija" time="04.09.2014 klo 10:15"]
[quote author="Vierailija" time="04.09.2014 klo 10:13"][quote author="Vierailija" time="04.09.2014 klo 10:10"][quote author="Vierailija" time="04.09.2014 klo 10:09"] [quote author="Vierailija" time="04.09.2014 klo 09:55"]Aargh, luin vain otsikon. En edes jaksa lukea koko aloitusta. Kirjoita suomea, vastaan sitten. KeskenmenoLTA, raskaudeLTA! Kröhöm, kuulostaako keskenmenolta, vai normaalilta raskaudelta? Niin? Vastaa nyt. Ap. [/quote] [/quote] Kuulostaa keskenmenoLTA. Nimim. Sellaisen kokenut suomea osaava äiti [/quote] Juu. Sitä vähän itsekin epäilen. Otan osaa keskenmenosi vuoksi. Hienoa että sinulla kuitenkin on lapsia. Minulla ei ole ja ei varmasti tule enää uutta raskautta. Tämäkin alkoi 3v yrityksen jälkeen. Ap. [/quote] Et ansaitsekaan. Kirjoittamaan pitää opetella ensin. T. 3
[/quote]
No en ollut minä, oikea 3!
Mullakin on todella huono päivä ja yritän saada huonon mielen kaikille muillekin, mutten nyt ihan noin rumasti sanoisi kenellekään.
Anteeksi ap, olen todella huonolla tuulella. Mutta en ole tuo pässi, sinä ansaitset raskauden ja lapsen. Minä sain lapsen ja keskenmenon, enkä voi enää saada enempää lapsia. Keskenmeno alkoi juuri noin kuten aloituksessasi kuvailit.
T.Oikea kolmonen
Jos silloin rv 5+3 ei näkynyt sykettä, niin kuinka lääkäri voi sanoa, että ok?
Kolme keskenmenoa olen kokenut, ja ne voivat olla myös kivuttomia ja niukasti vuotavia.
Minulla on 2 onnistunutta raskautta ja molemmissa vuodin verta enemmän tai vähemmän monta kk. Syytä ei tiedetä. Tosin minulla on veren hyytymishäiriö niin ehkä se vaikuttaa asiaan.
Kun sain keskenmenon rv 8 niin silloin vuoto oli tosi runsasta mutta ei ollut kipuja. Kävin ultrassa ja kohtu oli tyhjä.
Minulla on ollut myös 1 tuulimunaraskaus ja silloin taas en vuotanut ollenkaan mutta asia paljastui kun kävin yksityisellä varmuuden vuoksi ultrassa. Kaavinta tehtiin rv 11.