Kuinka isoissa parisängyissä nukutte?
Me ollaan vuosikaudet nukuttu mieheni kanssa 120cm leveässä sängyssä, mutta monet on tuntunut sitä ihmettelevän ja pitävän tuon levyistä vielä yhden hengen sänkynä. Minusta se on outoa, kun me mahdutaan hyvin nukkumaan tuossa niinkin ettei edes kosketeta toisiamme jos tulee vaikka liian kuuma. Leveän sängyn omistajat tarvitsetteko paljon omaa tilaa saadaksenne nukuttua vai onko syy jossain muussa? Minusta sänky joka on yhtä leveä kuin pitkä tuntuu vaan tilanhukalta :D
Kommentit (58)
Yksin nukun, sängyn leveys 160 cm. Hyvin mahdun, hoikka olen.
Noin kapea sänky olisi tuskaa. Ällöttää miehen läheisyys, ihme että ollaan vielä edes samassa sängyssä. Meillä on 2m leveä sänky, onneksi!
Meidän perheessä yläasteikäisillä on tuon kokoiset sängyt. Ovat minusta yhden hengen mutta kyllä hätätapauksessa kaksikin nukkuu.
Mä olen 10vuotta nukkunut miehen kanssa 120cm sängyssä ja yhteensä 4vuotta on ollut vielä vauvakin mukana.
Ihan hyvin on mahduttu. Nyt alkanut käydä ahtaaksi kun viereen änkeää välillä yhtäaikaa vielä kouluikäinen, taapero ja kaksi koiraa.
Ap:lla ei siis varaa kunnon sänkyyn..?
160cm parisängyssä nukutaan, joka yö 4v tyttö tulee keskelle nukkumaan. Ei oo ahasta:)
160cm sänky on viisilapsisessa perheessä sopiva.. Eivät nyt sentään joka yö viereen änkeä, mutta tarvittaessa menee parikin muksua ja vielä riittää kaikille tilaa.
Meillä on 2 ylipainoista aikuista eli 180cm tarvitaan.
[quote author="Vierailija" time="03.09.2014 klo 22:23"]Ap:lla ei siis varaa kunnon sänkyyn..?
[/quote]Miksi pitäisi ostaa jotain mitä ei tarvitse ihan vaan siksi, että muillakin on? Sängyissä on sitä paitsi muitakin ominaisuuksia kun leveys.
140,cm oli sänky ennen mutta ison vauva mahani kanssa hieman oli jo hankalaa joten vauvan syntymän jälken käytiin ostamassa "oikea" parisänky" eli 160 leveä ja nyt mahdutaan vauvan kansa(välillä on vieressä myös koululainen)
160cm, hyvin mahtuu vauva vielä poikittain väliin mönkimään :)
Yksin nukun 180x200cm sängyssä. Tuo 120cm on sopiva leveys yhdelle lapselle (jollainen lapsellani onkin)
Nukun yksin 160cm leveässä ja mies 140cm leveässä. Ei ole ahdasta.
Itselläni on ainakin yhden hengen sänkynä täällä jenkeissä Full XL -koko (wikipedian mukaan 99 cm × 203 cm). Täällä parisänky on yleensä King (193 cm × 203 cm) tai joskus kapeampi Queen mutta paikalliset ei varmaan ymmärtäisi 120 cm leveää sänkyä parisängyksi. En kyllä itsekään varmaan nukkua yhdessä kenekään kanssa 120 cm leveässä kun on tottunut nukkumaan yksin leveämmässä sängyssä.
[quote author="Vierailija" time="03.09.2014 klo 22:31"]
Itselläni on ainakin yhden hengen sänkynä täällä jenkeissä Full XL -koko (wikipedian mukaan 99 cm × 203 cm). Täällä parisänky on yleensä King (193 cm × 203 cm) tai joskus kapeampi Queen mutta paikalliset ei varmaan ymmärtäisi 120 cm leveää sänkyä parisängyksi. En kyllä itsekään varmaan nukkua yhdessä kenekään kanssa 120 cm leveässä kun on tottunut nukkumaan yksin leveämmässä sängyssä.
[/quote]
Ja korjaus, Full XL on siis 137 cm × 203 cm, tuo 99 cm on Twin, joka on lähinnä lasten ja nuorten sänkykoko täälläpäin...
Ap:lla ei varmaan ole lapsia tulossa väliin? Kyllä tuo 120cm kahdelle hoikalle aikuiselle passeli on. On sitä aikoinaan nukkunut teininä jossain 80cm sängyssä poikaystävän kanssa ja kyllä se siinäkin uni tuli silmään!
Meillä on 2 x 100 x 200, Toinen "pelaa golfia" öisin ja toinen "ui", tilaa tarvitaan ettei kummankaan tarvitse mennä silmä mustana töihin.
120 leveä sänky jossa nukun yksin, joskus lapsi tulee viereen. Tuohon mahtuu kaksi normaalikokoista aikuistakin ihan hyvin väliaikaisesti. Kun aloin seurustella ex-mieheni kanssa aikoinaan, mahduttiin hienosti 90 leveälle runkopatjalle kahdestaan. Sittemmin ostettiin 160 cm leveä joka tuntui ihan järjettömän isolta.
Mä nukun yksin 160cm ja poikaystävän luona 120cm. Hyvin mahtuu yhdessä pienempäänkin, mut ei arvi arvata kumman sänky pideään, kun joskus muutetaan yhteen.