Voiko olla norovirus ilman oksentelua tai pahempaa ripulia?
Pvä nro5 kun on huonohko ruokahalu, kuvottava olo, päänsärkyä, vetelyyttä raajoissa, tolkutonta väsymystä jne mutta esim oksentelusta saldona vain 1x jolloin juoksin pytylle yölkkimään muttei tullutkaan mitään ulos.
Selitäpä tätä sitten työnantajalle:((
Kommentit (17)
Niin. En vain osaa olla sanomatta mitään "syytä" poissaololle kun pomolle kuitenkin soitettava ja kerrottava ettei tule töihin.
ap
tuskin noroa on. sanot sen mitä tännekin kirjotit.
T: kaksi kertaa noron sairastanut. toisella kertaa koko porukka sairaalassa, toisella kertaa puoli perhettä.
Selitä vain että sinulla on vatsatauti. Tuskin hän kyselee oksennus- tai ripulikertoja tai tarkempia yksityiskohtia :)
Sori 5, mutta en tiedä kys diagnoosia, sinä ilm kokemuksestasi tiedät.
ap
Kuuluuko siihen kurkkukipukin:( ja en tajua miksi tämä on jatkunut nyt näin monta päivää, eilen ja ma olin kyllä normaalisti töissä mutta sitten eilen ip iski tuo "juostava pöntölle"-olo.
ap
[quote author="Vierailija" time="03.09.2014 klo 09:58"]
Selitä vain että sinulla on vatsatauti. Tuskin hän kyselee oksennus- tai ripulikertoja tai tarkempia yksityiskohtia :)
[/quote]
Mulla on kohta ollu viikon tautia, jossa ääretön väsymys, lihaskivut, kurkkukipu, elämän pahin pääkipu ja etovaa oloa. En ole näin kipeä ollut ennen. Sain lääkekuurin ja nyt elämä helpottuu.
[quote author="Vierailija" time="03.09.2014 klo 09:46"]
Niin. En vain osaa olla sanomatta mitään "syytä" poissaololle kun pomolle kuitenkin soitettava ja kerrottava ettei tule töihin.
ap
[/quote]
Sanot sitten vaan että sinulla on vatsavaivoja ja yleistä sairauden tunnetta ja et koe pystyväsi työhön nyt. Se pääpointtihan ei ole diagnoosin nimi vaan se että et ole työkykyinen ja siksi et tule töihin.
Olen itse esimies (proj. päällikkö) ja minua ei ainakaan kiinnosta erityisemmin poissaolon syyt. Luotan omiin tiimilläisiini enkä epäile yhtäkään heistä sellaiseksi, että muuten vaan lorvisi kotona ja valehtelisi tekosyitä sairauksista. Päinvastoin, nämä yrittävät olla töissä kipeänäkin että hommat tulisi hoidettua, ja välillä saa patistella kotiin selvästi sairaan oloisia ihmisiä. Joten minulle riittää näiltä tunnollisilta ihmisiltä vaan ilmoitus että on sairaana, ei tarviste todistella selittelyillä mitään että oikeasti on sairas tms.
Ei siihen tarvitse mitään asteikkoa heittää miten pahalta tuntuu, jos sulla on olo ettet voi mennä töihin sanot että sulla on mahatauti. EI kaikilla mahatauti oireile samalla lailla, mulla oli viimeksi keväällä ensin rajumpi mahatauti ja se jatkui pitkään kevyempänä eli just yökötti vain ja heikko olo.
Sanot olevasi flunssassa. Mulla lääkäri epäili näitten oireitten olevan influenssaa, vaikken kai juuri enempi kuumeillutkaan.
9
Niin, ja muita vatsaviruksia ei olekaan kuin noro-virus.
Mielenkiinnosta, mihin vaivaan sinä sen lääkekuurin eli antibiootit, sait?
ap *kartan ns turhia ab-kuureja ja ab-kuureja muutenkin, en hevillä niitä syö mutta toki jos on selkeä tarve esim toissatalvena 40 asteen kuumeeni keuhkokuumeessa*
[quote author="Vierailija" time="03.09.2014 klo 11:08"]
Mulla on kohta ollu viikon tautia, jossa ääretön väsymys, lihaskivut, kurkkukipu, elämän pahin pääkipu ja etovaa oloa. En ole näin kipeä ollut ennen. Sain lääkekuurin ja nyt elämä helpottuu.
[/quote]
Mulla oli pari vuotta sitten juuri tuollainen tauti, kesti tasan 6 vrk, etovaa oloa, aivan lievää lämmönnousua, päänsärkyä, viimeisenä päivänä tuli jäsenten särky joka 'valui' yläkropasta alakroppaan, siis ensi särki olkapäitä, sitten käsiä jne. ja kun se särky hävisi, hävisi tautikin... outo tauti, tarttui myös muutamaan kaveriin ja siskoihini, mutta ei esim. lapsiin. Kuulosta samanlaiselta tuo. Kyllähän sitä kaikenlaisia viruksia on olemassa.
Kyllä noron sitten tunnistaa, kun sen saa :( Ikinä en ole ollut niin kipeä elämässäni, yrjöämisen ja ripuloinnin välissä makasin kylppärin lattialla toivoen kuolevani pois että paha olo loppuisi. Molemmissa raskauksissa olen kärsinyt aina rajustakin pahoinvoinnista, mutta ei ollut kyllä mitään noron rinnalla!
Itsellä oli hirvee vatsakipu ja kuvottava oli ja ripuli. En pystynyt syömään enkä juuri juomaankaan. Olo veti sängynpohjalle, kuumetta 38.5. Lopulta nesteytykseen sairaalaan, jossa norovirus todettiin. En oksentanut kertaakaan, kun vatsalaukku oli tyhjä, ei ollut mitä tulis ylös. 2vrk ja 10l nesteytystä suoneen. Vatsakipu oli vielä kovaa viikon kotiutumisen jälkeenkin. Eli jos on vatsalaukku tyhjä, voi noron sairastaa oksentelematta. Olo on kyllä todella sairas sillon. Olen yli 40v ja en muista olenko koskaan ollut niin veto pois ja todella sairas.
Ei se norolta kuulosta, mutta voi toki olla joku muu virus- tai bakteeritauti.
Mutta miksi sitä työnantajalle sen enempää selitellä tarvitsee? Minä ainakin ilmoitan vaan että olen sairaana ja tänään pois, jos kerran olen, enkä sen enempää selittele (meillä oikeus olla pois omalla ilmoituksella 3 päivää). Ei esimiestä kiinnosta ne syyt mikä tarkkaan ottaen vaivaa vaan vain se että yksi tekijä on pois ja täytyy miettiä miten hommat hoidetaan.