Maailman ihanin tunne!
On saada saada vauva. Synnytyskin on ihana minusta (epiduraalin kanssa joka vie kaiken kivun) se kun olet odottanut ihmettäsi 9-10kk ja sitten vihdoin saat nähdä hänet. Se kun vauva pullahtaa ulos ja nostetaan rinnalle. Se uusi oma täydellinen ihme!!! voi että!
ja ne seuraavat päivät sairaalassa, mä rakastan, saa olla vaan, ihmetellä ja tutustua rauhassa vauvaan. Ruoka tuodaan valmiiksi sulle, juuri niinä päivinä ei ole mitään muuta tarkoitusta kuin olla yhtä vauvan kanssa. Sitä on niin rakkaushuuruissa kuin vaa voi olla! Koen olevani maailman erityisin juuri synnyttäneenä, olenhan saanut aikaan ihanimman asian maailmassa.
Kokeeko joku muukin näin? mulla "viimeinen kierros" menossa tässä hommassa, ja surettaa. Onneksi vielä kerran saan kokea nämä asiat.
Kommentit (6)
Ihminen on aika hyvin suunniteltu juttu; hormonipurskahduksia juuri silloin, kun tarvitaan:)
Samaa mieltä. Se on niin ihmeellinen asia nähdä oma vauva.
Minulla ei ole vielä lapsia...toivottavasti tulee, koska juuri tuollaiseksi minäkin sen kuvittelen! Toivottavasti pettymys ei ole kovin suuri, kun yleensähän asiat eivät mene ihan juuri niin kuin on suunnitellut..:)
Pitää sinua 20 vuotta panttivankina.
Samaa kuin aloittajalla, mutta ilman mitään puudutteita. Kivutkin kestää, kun tietää niitten olevan tilapäisiä ja kun mikään puudute ei ole vauvalle vaaraton.
Ihanin tunne on, kun aamulla saa rojauttaa kunnon sonnat veskipönttöön.