Jos naapuri ostaisi 80000€ auton, mitä ajattelisit?
Kommentit (51)
Ajattelisin että mitä helvettiä se vuokralla asuu jos on varaa ostaa noin kallis auto.
En mitään. En tiedä autojen arvoja, mutta eivät muutkaan naiset tunnu tietävän. Meidän autoa on luultu kalliiksi ja uudeksi, vaikka se on jo monta vuotta vanha.
Pistä yksi nolla perään, niin sitten varmaan löytyisi joku massasta erottuva. Itse en tunne autoja niin tarkkaan, että osaisin päätellä, mitä erikoista konepellin alta löytyy. Ulkokuoren perusteella ei auton arvoa voi tarkkaan päätellä.
Koska en tunne autojen hintoja, en varmaan huomaisi koko juttua. Mutta jos kuulisin hinnan, niin ihmettelisin kyllä mielessäni, kuka joku viitsii käyttää noin paljon rahaa autoon. Varsinkin, kun ympäristössäni on niin hyvät joukkoliikenneyhteydet, että autoa ei oikeastaan tarvitse.
Varmaan, että 50 000 olisi saanut jo tosi hyvän, mutta eipä tuo ole multa pois. Mutta meidän taloyhtiön pihassa onkin pari 100 000 autoa, joten ei kummastuttaisi sikäli. Oma on vain 40 000, mutta ihan tarpeeksi hyvä.
Olisin helvetin kateellinen; aattelisin että se mulkero on äkkirikastunut täysin aiheetta. Tekisin lapsensuojeluilmoituksen ja tilaisin kuorman sepeliä sen pihalle..
Ainoastaan saattaisin miettiä että miksi joku laittaa tuon määrän rahaa asiaan, jonka arvo ei tule ikinä nousemaan vaan ainoastaan laskemaan. Se on hitto vie enää 70 000 euron auto siinä vaiheessa kun perävalot ovat autoliikkeen pihalta katsoen häipyneet. Ja sitten keskittyisin johonkin ihan muuhun, mua ei oikeasti toisten autot kiinnosta. Jos ei ole jotenkin erityisen hienosti itse laitettu, vanha auto.
Jos tunnistaisin noin kalliiksi niin ajattelisin että 'jaahas, ketähän luulee huijaavansa autollaan', luulis meinaan näkyvän myös asumisessa ym että rahaa on. Mutta tais olla jokin tutkimuskin siitä että ihmiset ostavat kalliimman auton kuin mikä oikeasti vastaisi elintasoaan. No ei siinä mitään, huvittaa vaan vähän.
Miettisin, että kuka naapuri pistää paremmaksi:). Meidän naapuristossa on kova kilpailu siitä kenellä on kallein/paras milloin mitäkin. Saa olla varma, että jos joku naapuri ostaa jotain näkyvää uutta itselleen tai lapsilleen, joku toinen on kohta pistämässä paremmaksi.
Tiedän, todella mautonta, mutta näin se täällä menee. Todella keskiluokkaista touhua;)
Naapuri osti viimeksi yli sadan tonnin auton. En aluksi ajatellut siitä mitään, kun en tiennyt, että se on joku kallis auto. Mieheni kertoi. Sitten ajattelin, että naapuri taitaa olla aika paljon meitä rikkaampi. Mutta jos minulla olisi paljon rahaa, keksisin sille kyllä monia järkevämpiä käyttökohteita kuin ökyauton ostaminen.
En mitään. En tiedä autojen hintoja, eikä kiinnosta.