Mihin ammattiin opiskelisi, kun lähäri ei nappaa, eikä halua työttömäksi..?
Olen 25v ja takana taidealan koulutuksia. Nyt sitten kaduttaa, kun töitä ei juuri ole... Olen tehnyt siivoojan ym "paskaduuneja", mutta toivoisin jotain vähemmän fyysistä, jossa mahdollisesti pääsisin toteuttamaan luovuuttani, tai tekemään ajatustöitä. Ideoita? Mieluiten lyhyellä koulutuksella.
Kommentit (31)
Merkonomeilla ei ainakaan ole töitä nyt. Ovat lähinnä ylipalkattuja kassatyttöjä/juoksupoikia = Kukaan ei palkkaa.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2014 klo 21:32"]
[quote author="Vierailija" time="07.08.2014 klo 19:44"]
Merkonomi tai tradenomi. Siisti sisätyö, etenemismahdollisuudet. Palkanlaskennassa ja kirjanpidossa ihan kohtuupalkatkin! Luovuudesta tosin ei noissa voi puhua, mutta voihan sen luovuuden pitää harrastuksena, esim maalara tauluja tai posliinia tms. Tai luoda jotain taidekäsitöitä.
[/quote]
Siisti sisätyö kiinnostaisi. Riittääkö töitä nuilla koulutuksilla?
AP
[/quote]
Pääsääntöisesti työt, joihin merkonomit ja tradenomit suuntautuvat, ovat todella "kilpailtuja". Eli niitä, joihin tulee 150 hakemusta avointa paikkaa kohti. Jalkaa voi olla vaikea saada oven väliin, jos ei ole myös jotenkin erottuva persoona.
Tuon datanomin kommentista muuten tuli mieleen, että jos taiteellinen koulutuksesi on visuaaliselta alalta, nyt kovasti pinnalla oleva peliteollisuus voisi olla sinun juttusi. Tai nettiylläpito, tällä hetkellähän markkinointialalla on kova pula sivustojen ylläpitoon kykenevistä henkilöistä. Ja nämä todellakin ovat asioita, joihin ihan jokainen perusnörtti ei vain pysty. Eli siis kehitä tietotekniikkataitojasi tavalla tai toisella. IT-alalla sitä paitsi merkkaa titteliä enemmän se, mitä osaat. Kannattaakin ihan ensiksi vaikka katsella alan työpaikkailmoituksia MOL:ista ja katsoa, millaisten ohjelmistojen osaamista noissa vaaditaan, ja miten voit ne oppia.
Sosionomi ja hakeutuu töihin asiakastyöhön kentälle johonkin päivätoimintaan/viriketoimintaan/pajatoimintaan/varhaiskasvatukseen jne, monessa on paljon etua myös kulttuurisesta osaamista, käsityötaidoista jne joita voi hyödyntää menetelminä yksilöiden tai ryhmien kanssa. Joissain paikoissa saattaa riittää lähihoitajankin tutkinto mutta sosionomina huomattavasti enemmän mahdollisuuksia ja samassa työpaikassa sosionomin ja lähihoitajan työnkuva voi erota, esimerkiksi se ideointi ka suunnitteluvastuu on sosionomina, lähihoitaja sitten osallistuu ohjaukseen ja avustamiseen toteutusvaiheessa (ja lähihoitajana tulee aika nopeasti osoitus perushoitotyöhön jos ei löydy paikkaa päivä- tai viriketoiminnasta, koska niitä paikkoja on selkeästi vähemmän verrattuna lähihoitajan muihin paikkoihin).
Komppaan 18. Sosiaalialan koulutuksesta voisi olla paljon hyötyä, jos aiot löytää töitä, jossa voit hyödyntää taide osaamista.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2014 klo 19:59"]Lähihoitajan työssähän juuri pääsisit käyttämään luovuuttasi, riippuen tietenkin suuntautumisalastasi - kyllä sinä keksit - sanoithan olevasi luova. Voisit järjestää piirustushetkiä (tai mitä tahansa muuta luovaa, mikä nyt onkaan sinun juttusi), joko kokonaiselle ryhmälle, kaikille halukkaille, yhdelle tietylle aiheesta kiinnostuneelle.. Voisit taiteilla työpaikan ja mahdollisten potilashuoneiden (tai esimerkiksi päiväkodissa yleisiin tiloihin yms.) ikkunoihin, oviin, seinille, kattoon. Verhoja voi muokkailla, kuten myös vilttejä ja kangaspäälysteisiä tuoleja.
Itse pian lähihoitaja ja rakastan piirtelyä sun muuta värkkäilyä - onneksi kohta pääsee kentälle kehittelemään kaikkea ihanaa potilaiden/asiakkaiden riemuksi! Vain taivas on rajana.
[/quote]
En ymmärrä miksi tätä alapeukutetaan, koska tottahan tämä on. Itse olen harrastanut musiikkia ja kuvataiteita koko ikäni, mutta kummastakaan en halunnut ammattia. Mietin sitten, missä töissä pääsen hyödyntämään myös tätä osaamistani ja mm. tästä syystä opiskelin lastentarhanopettajaksi. Työskentelen kahden aikuisen ryhmässä ja työparinani on lähihoitaja, joka rakastaa leipomista ja liikuntaa. Molemmat saamme toteuttaa itseämme samalla kun tarjoamme lapsille laadukasta varhaiskasvatusta, win-win-tilanne parhaimmillaan! :)
Ravintola-ala esim kokki. Paljon avoimia paikkoja.Itse valmistuin keväällä,suoraan pääsin töihin ja toissa päivänä kirjoitin vakkari sopparin,ja asun vielä pikku paikkakunnalla,isommissa on vielä enemmän työ mahdollisuuksia.
Pelialahan on muodissa ja taiteellista silmää omaavalle luulisi olevan kysyntää.
Diakonissa? Ainakin tuttu sai töitä heti.
[quote author="Vierailija" time="08.08.2014 klo 08:50"]Ravintola-ala esim kokki. Paljon avoimia paikkoja.Itse valmistuin keväällä,suoraan pääsin töihin ja toissa päivänä kirjoitin vakkari sopparin,ja asun vielä pikku paikkakunnalla,isommissa on vielä enemmän työ mahdollisuuksia.
[/quote]
Ravintola-ala on muuttumassa pikkuhiljaa vaan extratöiksi ja palkka on paska.. Ei kannata.
Ravintola-ala ja leipuri ei tunnu ihan omimmalta hommalta. Muuten hyviä ehdotuksia. :)
AP
Toimintaterapeutti, taideterapeutti
Sosionomi oli ihan uusi juttu minulle. Pelialaa olen miettinyt, vaan kaverini kokemuksien petusteella en taida hakeutua alalle. Hyviä ehdotuksia kyllä. Laittakaa ihmeessä lisää!
Ap
[quote author="Vierailija" time="07.08.2014 klo 19:44"]
Merkonomi tai tradenomi. Siisti sisätyö, etenemismahdollisuudet. Palkanlaskennassa ja kirjanpidossa ihan kohtuupalkatkin! Luovuudesta tosin ei noissa voi puhua, mutta voihan sen luovuuden pitää harrastuksena, esim maalara tauluja tai posliinia tms. Tai luoda jotain taidekäsitöitä.
[/quote]
Siisti sisätyö kiinnostaisi. Riittääkö töitä nuilla koulutuksilla?
AP