Millä sanalla voisi parhaiten kuvata hääohjelmassa "vapaata seurustelua"?
Teen siis häihimme ohjelmaa pöytiin ja nyt alkaa tökkiin niin pahasti. Millä sanalla te kuvaisitte sitä kun ohjelmien väliin tulee tauko eli kyseessä on vapaata seurustelua, seurustelua, oleskelua, vapaata oleskelu... Millä sanalla sitä parhaiten kuvaisi tai mikä sana sopii parhaiten ohjelmalehtiseen?
Kommentit (7)
Kuulostaa ihan hassulta, että nyt komennetaan, että saa puhua. Siis vain ohjelmanumerot merkitään.
No varmaan suurin osa teidän vieraista on käynyt jossain juhlissa aiemminkin, joten kyllä tajuavat, että kaikki ei tapahdu ihan liukuhihnalla. Tuo vapaa seurustelu kuulostaa kyllä ihan holhoamiselta, ihmiset kyllä tajuavat puhua muutenkin.Ohjelmaan merkitään vain siis ohjelmanumerot.
ruokailu, musiikkiesitys, kahvit, musiikkiesitys, iltapala... niin tuostahan saa sen kuvan, että ne on kaikki peräkkäin. Pitäähän siihen väliin laittaa, että on tauko yms.
Näyttääkin ehkä ihan hyvältä, kun laittaa vaan pelkät ohjelmat eikä sitä seurustelua ollenkaan...t. ap
Kumminkin ohjelma venyy ja paukkuu ja musiikkiesitys voidaan joutua aloittamaan aiemmin tai myöhemmin, kahvitus kestääkin odotettua kauemmin, ruokailu myöhästyy, ym. ym. Taukoja voi jäädä pois ja kyllä ihmiset ilman eri käskyäkin ymmärtää jutella keskenään.
En ole ikinä sellaista nähnyt. Kyllä ihmiset ymmärtää että välissä on taukoja eikä kaikki ole putkeen. Kaaso ja bestman voivat vaikka ohjelman alkaessa aina käydä kutsumassa porukat sisään jos ovat ulkona tms. 2
Jos olisi vain ohjelmanumeroiden alkaminen. Kyllä ihmiset osaa ilman käskyä seurustella.