Hiiret mökillä
Vinkkejä, miten hiiristä pääsee eroon? Vanha mökki, jossa kaikkia rakoja mahdotonta tilkitä. Ne mitkä olen löytänyt, olen tilkinnyt teräsverkolla/teräsvillalla. Aina ne jostain pääsee sisälle.
Viritin 4 kpl loukkuja joissa suklaasyötit mutta niihin ne ei mene. Mitä ne kesällä edes hakee sisältä? Ravintoa niille ei ole tarjolla (ruokakaappeihin eivät pääse), siistiä on.
Myrkyt viimeinen vaihtoehto koska ne kulkeutuu mahdollisesti hiirien kautta muihin luonnon eläimiin. Alkaa pikkuhiljaa kiristää hermoja kun hiiret pyörii jaloissa!
Kommentit (11)
Loukut ja juustoa. Myrkyissä just tuo ongelma että muitakin eläimiä kuolee sitten.
Kokeile syötiksi hiirenloukkuun maapähkinävoita, sitä käytetään myös näissä syöteissä:
https://www.k-rauta.fi/tuote/hiirenloukun-syotit-supercat-6kpl/76401049…
Mihin laitoit loukut? Voivat olla väärässä paikassa, kokeile muita paikkoja.
kokeile kirjoitti:
Kokeile syötiksi hiirenloukkuun maapähkinävoita, sitä käytetään myös näissä syöteissä:
https://www.k-rauta.fi/tuote/hiirenloukun-syotit-supercat-6kpl/76401049…
Mihin laitoit loukut? Voivat olla väärässä paikassa, kokeile muita paikkoja.
Loukut on havaituilla kulkureiteillä seinänvierustoissa. Täytyypä kokeilla tuota maapähkinävoita. Kiitos vinkistä!
Hajustettu pyykkipulveri karkottaa kanssaihmisen, joten miksi se ei toimisi hiiriinkin.
Vierailija kirjoitti:
Kissa kehiin
Kyllä, leasing-kissa kesäksi olisi loistava. En vaan nykyisessä elämäntilanteessa pysty ottamaan omaa. Kesäkissaa en tietenkään ota.
Minun mökiltäni hiiret lähtivät pistorasiaan tökättävällä karkottimella. Tai niitä on kaksi, laajennusosassa omansa. Pari hiirtä loukutin ensin ja sen jälkeen nuo karkottimet ovat ujeltaneet ihmiskorvan kuulemattomalla äänellä jo kohta kaksi vuotta eikä hiiristä ole näkynyt merkkejä kesällä sen enempää kuin talvellakaan. Jotkut ovat väittäneet että nuo eivät tehoa, mutta täällä tehosi. Mulla on vajaa kaksikymppiä maksavat versiot, hankittu Puuilosta ja Tokmannilta.
Ei niihin auta muu kuin myrkky, ei voi mitään.