Siis koiran hoitoon kuluu TONNI vuodessa!
Ihan kamalia summia. Ei minullakaan kulu edes omiin ruokiini tuota summaa vuodessa. Kyllä koiran ottamatta jättämisellä säästää pitkän pennin.
Kommentit (16)
No onhan se aika halpa kokoperheen harrastus :)
Ja tonni vuodessa on muka paljon? Just...
[quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 20:43"]
Mitä helvettiä sä oikein syöt jos alle 100 e kuluu kuussa ruokaan? Mäkin haluan jostain noin halpaa ruokaa.
[/quote]
Ihan tavallista perusruokaa, johon kuuluu liha, täysjyväviljatuotteet, puuro, kasvikset. Ja olen hoikka, mutta en liian laiha.
ap
Hmm. .Kaikki on niin suhteellista. Meidän koiralla oli jokusen vuotta sitten vakava haimatulehdus. Lääkäri kuluja tuli kertaheitolla 1250e, jonka jälkeen ruokakin vaihtui ja n.70e/3vko menee pelkästään ruokaan.
Siihen lisäksi rokotukset ja 3krt vuodessa madotus. + muut lääkäri käynnit.
Toki jotain pakollisia hankintoja esim. Uusi toppapuku 70e (vietämme paljon aikaa ulkona vaikka pakkasta olisi -30)
Koira on meillä perheen jäsen ja jo sen ottaessa ymmärsin että sekin sairastelee ym.. Pieni raha tuo on maksaa vuodessa, onhan kyseessä maailman luotettavin ystävä!
Itse en tuota summaa koiriin pistäisi etenkään mihinkään koiran vaatteisiin, naurettavaa! eri asia tietysti pakollinen ruoka+pakolliset lääkärikulut, mutta koirien pukeminen on lähinnä vaan hienostelua. Hei koirilla kasvaa paksu, lämmin turkki (tai monilla roduilla ainakin). Joskus tuntuu että ihmiset joilla ei ole omia lapsia tai lapset ovat jo isoja, niin jotkut ihmiset alkavat kohdella koiraa kuin lässynlässyn pikku-vaavia koska hoivavietti on niin suuri, sitten koiralle on saatava kalliilla kaikki uusista vaatteista lähtien. Yleensä koira ei edes pidä siitä että sitä puetaan.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 21:04"]
Itse en tuota summaa koiriin pistäisi etenkään mihinkään koiran vaatteisiin, naurettavaa! eri asia tietysti pakollinen ruoka+pakolliset lääkärikulut, mutta koirien pukeminen on lähinnä vaan hienostelua. Hei koirilla kasvaa paksu, lämmin turkki (tai monilla roduilla ainakin). Joskus tuntuu että ihmiset joilla ei ole omia lapsia tai lapset ovat jo isoja, niin jotkut ihmiset alkavat kohdella koiraa kuin lässynlässyn pikku-vaavia koska hoivavietti on niin suuri, sitten koiralle on saatava kalliilla kaikki uusista vaatteista lähtien. Yleensä koira ei edes pidä siitä että sitä puetaan.
[/quote]
Olet ihan pihalla. Kiva kertoa "totuuksia" josta ei tiedä mitään. Monet rodut tarvitsevat vaatteita, jotta eivät palellu. Suomen talvessa ei esim. voisi tiettyjä rotuja edes lenkittää ilman vaatteita. Myöskään alituinen pesu ei tee joidenkin koirien turkille/iholle hyvää, joten likaantumisen estämiseksi on hyvä käyttää takkia, jos haluaa ja rotu vaatii.
Tuntemani koiraihmiset kyllä käyttävät koirilla "vaatteita" ihan vain pakosta ja käytännön syiden vuoksi. Leimaatko myös hevosharrastajat "hienostelijoiksi", nehän vasta tykkäävät hepoilla käyttää vaikka minkälaisia "takkeja" ja letittää harjaa ja muuta kivaa. :D
Ap on veko = vapaaehtoisesti koiraton.
Mut hei siis ei koiran tuomaa iloa voi mitata rahassa... Ja mun koira käyttää talvella itsetehtyjä villapaitoja.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 20:40"]http://www.hs.fi/kuluttaja/Koiran+hoitoon+kuluu+tonni+vuodessa++jos+kaikki+menee+hyvin/a1406519657397
Ihan kamalia summia. Ei minullakaan kulu edes omiin ruokiini tuota summaa vuodessa. Kyllä koiran ottamatta jättämisellä säästää pitkän pennin.
[/quote]
Ihan totta, minäkin olen säästänyt valtavia summia kun jätin ottamatta kolmea koiraa.
Meidän koira rokotetaan kolmen vuoden välein. noin 50e / rokotuskerta
Ruokiin menee max 150 vuodessa. ( Kääpiöpinseri syö vähän, vaikka onkin ihan laatu ruokaa)
noin kerran vuoteen on käyty eläinlääkärissä eri syistä noin 50e/käynti
Ja eipä meillä muuhun meekkään rahaa :)
[quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 21:04"]Itse en tuota summaa koiriin pistäisi etenkään mihinkään koiran vaatteisiin, naurettavaa! eri asia tietysti pakollinen ruoka+pakolliset lääkärikulut, mutta koirien pukeminen on lähinnä vaan hienostelua. Hei koirilla kasvaa paksu, lämmin turkki (tai monilla roduilla ainakin). Joskus tuntuu että ihmiset joilla ei ole omia lapsia tai lapset ovat jo isoja, niin jotkut ihmiset alkavat kohdella koiraa kuin lässynlässyn pikku-vaavia koska hoivavietti on niin suuri, sitten koiralle on saatava kalliilla kaikki uusista vaatteista lähtien. Yleensä koira ei edes pidä siitä että sitä puetaan.
[/quote]
Sinä saat laittaa rahasi vaatteisiin, baareihin, manikyyriin ja se on sinun asiasi. :)
Meillä on perheessä pieni lapsi ja toinen tulossa. Koira on dalmatialainen, jolle ei kasva paksua lämmintä tukkia, niinkuin sinä luulet että kaikille koirille semmonen kasvaa. Koiramme pitää myös tossuja -20 ja yli pakkasella. On mielissään ettei kova ja terävä pakkaslumi riko tassuja.
En ole koira harrastaja, vaan niinkuin aikasemmin jo mainitsin että koira on meillä perheen jäsen ja sitä kohdellaan sen mukaisesti!
Sekä haluan että koirani viihtyy kanssani ulkona myös pakkasella ja on kanssani hoitamassa pakolliset hommat pihalla, säällä kuin säällä!
Ymmärrän kyllä hyvin pointtisi kun kaupungilla näkyy puettuja pikku koiria, joiden omistajat kävelevät vähissä vaatteissa ja koirat läähättävät "farkkutakeissaan".
Terv. Nro 6
mulla menee tonni kuussa ruokaan! mutta me syödäänkin super terveellisesti niin se maksaa ja onhan meitä 5, koiraa en ottais ikinä enkä mitään muutakaan elukkaa..lapsissa on ihan tarpeeks huolehdittavaa ja rahanreikää! ja mies on allerginenkin koirille, myös näille "allergiavapaille" joita ei ole oikeasti olemassakaan
Ei meillä mene noin paljoa. Kolmisen sataa ruokiin ja herkkuihin, muita kuluja ei vuosittain ole. Koira on terve, samat varusteet käyvät vuodesta toiseen, ja rokottaakaan ei tarvitse vuosittain. Alkuun piti investoida paljon, eli trimmeri, pöytä, vaatteita, harjoja ym tiheämmät rokotukset ym. Mutta nyt tietysti pitää ostaa silloin tällöin kakkapusseja ja shampoota, mutta ei ne paljoa maksa.
No laskekaa mielessänne, kuinka paljon omiin harrastuksiinne kuluu vuodessa. Esimerkiksi 50 euron kuukausimaksulla tulee jo yksistään hintaa 600 euroa vuodessa. Ja hieman asiaansa orientoituneemmalla fitnessmisukalla menee helposti 100 euroa vaatteisiin ja varusteisiin ja toinen 100 euroa lisäravinteisiin, ja lihaskasvuun tähtäävässä ruokavaliossa 200 euron vuosilisä ei taida riittääkään. Tämän lisäksi vielä kenties hieroja- ja fyssarikäyntejä, tai muuta kehonhuoltoa, saattaapi sattua lääkärin hoitoa vaativa rasitusvammakin.
Juu, eipä kuntosalia tarvitse noin vakavasti ottaa, eikä koiraharrastustakaan. Ei meilläkään koiranhoitoon (tai saliin) noin paljon rahaa mene, läheskään, mutta heavyusereiden kuluttaessa ison osan tilastojen budjetista, keskiarvo nousee kovin isoksi.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 21:24"]Meidän koira rokotetaan kolmen vuoden välein. noin 50e / rokotuskerta
Ruokiin menee max 150 vuodessa. ( Kääpiöpinseri syö vähän, vaikka onkin ihan laatu ruokaa)
noin kerran vuoteen on käyty eläinlääkärissä eri syistä noin 50e/käynti
Ja eipä meillä muuhun meekkään rahaa :)
[/quote]
Mitä.laadukkaampi ruoka (esim Orijen, Acana) niin sitä vähemmän ruokaa kuluu, koska koira saa pienemmästäkin määrästä nappulaa mahansa täyteen ja on ravintorikasta. :)
Meillä on kaksi kissaa ja niille syötä pelkästään Orijenin raksuja ja Applawsin tai Miamorin märkäruokia. :) Ruokakulut kohtalaiset, mutta harvemmin tarvii ostella kun ruoka on laadukasta ja hyvää!
40kg painava koira ja Eukanuba. Kyllä vuodessa ruualle hintaa kertyy ihan kiitettävästi.
Mitä helvettiä sä oikein syöt jos alle 100 e kuluu kuussa ruokaan? Mäkin haluan jostain noin halpaa ruokaa.