Sosialistihallitus jakaa tärkeitä virkoja lahjaksi epäpäteville henkilöille.
Tähän korruptioon pitäisi puuttua.
Kommentit (21)
Pitäisi saada lakimuutos ettei tämä ole mahdollista, mutta ei nuo poliitikot tietenkään sellaisia asioita aja.
Kun Tiilikainen kävi geologista, niin varmaan myös Lehtomäki kenraalista...
Hassua jos Lehtomäki valitaan. Sillä hänhän on siviili.
Noissaa viroissahan on aina toiminut sotilastaustaiset henkilöt.
Jos nyt Lehtomäki tuohon pääsee, niin voi todella sanoa, että naiset ovat valloittamassa Suomea.
Joka puolella ja kaikissa viroissa ja politiitiikassa.
Miehet ovat jäämässä kauas, kauas pelkiksi peränpitäjiksi.
Paula Lehtomäellä on vankka hallintokokemus, ja on korkeassa virassa nytkin. Ei ole epäpätevä.
Aivan sama onko porvari-ja sosialistihallitus, samalla tavalla virkoja jaetaan omille.
Se on ollut jo kauan kirjoittamaton käytöntö.
Vierailija kirjoitti:
Paula Lehtomäellä on vankka hallintokokemus, ja on korkeassa virassa nytkin. Ei ole epäpätevä.
Kyllä on. Mutta ei ole puolustus alan näkemystä ollenkaan.
Parempi olis jos alan ihmiset olisivat noissa hommissa joka puolella päällikköinä.
Miten niin sosialistihallitus? Oletko ihan tajuissasi, ap?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Paula Lehtomäellä on vankka hallintokokemus, ja on korkeassa virassa nytkin. Ei ole epäpätevä.
Kyllä on. Mutta ei ole puolustus alan näkemystä ollenkaan.
Parempi olis jos alan ihmiset olisivat noissa hommissa joka puolella päällikköinä.
Et taida tietää, mitä ministeriön kansliapäällikkö tekee.
Kukas sen Tytti Yliviikarin nimitti 2016, ettei vain olisi ollut Persujen, Kepun ja Kokkarien tekosia?
Hiukan järkeä näihin rölleihin nyt, ap, vaikutat tolvanalta.
Vierailija kirjoitti:
Paula Lehtomäellä on vankka hallintokokemus, ja on korkeassa virassa nytkin. Ei ole epäpätevä.
Vankka kieroilukokemus ainakin. Talvivaarat ja koko pitkä ura politiikassa.
Ei Lehtomäki siis ole epäpätevä kansliapäällikön virkaan sinänsä.
On koulutusta ja vankka työkokemus valtionhallinnosta.
Haluaisin kuitenkin että puolustusvoimissa noissa viroissa toimisi sen oman alan ihmiset.
Uutisesta tuli ekana mieleen klassikko
. En pidä yhtään siitä mihin yhteiskunta on menossa. Ensin HSL:n hallituksen pj:ksi valittiin joku ihan toisen alan opiskelijanuori ja nyt tämä.Yli-Viikarin nimitti eduskunta, joka hänet myös erotti.
Mutta toisaalta; miksi välittäisin?
Mitä voin asialle tehdä? En mitään.
Ja jos joku asiasta haloon nostaisikin - äkkiähän sitä viikaroi itselleen tarvittavan pätevyyden.
Muutama virkanimitys on joskus oikeuslaitoksen rattaissa setvittävänä käräjillä, mutta näistäkin ratkaisut tulee oikeuslaitoksellemme tyypillisesti vuosien viiveellä. Siihen mennessä viimeistään virkaan (väärin perusteinkin) valittu on kerryttänyt itselleen tukiverkoston ja pätevyyden. Taistelua tuulimyllyjä vastaan.
Lehtomäki valittiin vuonna 2014 Suomi–Venäjä-Seuran puheenjohtajaksi. Siinä hyvä toveri puolustusministeriön kärkipaikalle.
Vierailija kirjoitti:
Paula Lehtomäellä on vankka hallintokokemus, ja on korkeassa virassa nytkin. Ei ole epäpätevä.
Korkeassa virassa, kyllä. Tosin poliittisin perustein tosin, ei välttämättä muista ansioista.
Tuo Puolustusministeriön mahdollinen kansliapäällikkyys olisi kyllä outo homma noilla Paulan meriiteillä. Kepuli-Paula on tiettävästi siviili eikä ole käynyt armeijaa. Vaikka tasa-arvoa sinänsä kannatankin, uskon kuitenkin että tuohon virkaan pätevin olisi henkilö, jolla on pitkä ja vankka kokemus ja sitä kautta karttunut näkemys ja osaaminen maanpuolustuksellisista tehtävistä (lue: armeijan käynyt ja mielellään erittäin korkeaan asemaan armeijaurallaan edennyt henkilö). Sukupuolella ei sinänsä ole väliä, kunhan tuo pätevyys ja kokemus täyttyvät.
Päätöksen nimityksestä tekee puolustusministeri Antti Kaikkonen, kepuli hänkin, eikä pelkästään puoluetaustaltaan. Kepuliudesta on ihan näyttöjäkin menneessä; Kaikkonenhan sai 2013 viiden kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen luottamusaseman väärinkäytöstä. Silloinen tuomio liittyi Kaikkosen rooliin Nuorisosäätiön vaalirahajutussa. (Sittemminhän Nuorisosäätiö on jatkanut kepulointilinjalla ilman Kaikkostakin, ja tutkinta epäillyistä talousrikoksista säätiön edellisen hallituksen jäljiltä on parhaillaan käynnissä.)
Toivottavasti Kaikkonen ei tunne kiusausta suosia puoluesisarta vailla riittäviä meriittejä tehtävän hoitamiseen, eli käyttää luottamusasemaansa väärin kaverin eduksi. Tässä tulee jännät paikat, sillä nyt Kaikkosen pallit punnitaan.
Onkohan muuten Tytti Yli-Viikari ajatellut hakea tehtävää?
Paula Lehtomäestä on negatiivinen mielikuva. Kähmintää ja sipilän yksi juoksutyttö. Ei sovi mihinkään maamme puolustukseen liittyvään virkaan. Kepu-kortti ei saa painaa asiassa.
Älä nyt naurata. Kyllä korppi korpin tuntee.