Kellään "ajattelemattomia" miehiä? Huoh...
Jotenkin taas ärsytti eilen, olimme koko päivän huvipuistossa... Loppuajasta menimme jäätelölle, ja syömään ne penkkien ääreen. Mies ja lapset istuivat alas niin ettei minulle jäänyt tilaa ollenkaan, jäin seisomaan rattaiden kanssa jäätelöni kans. Mies vaan tyytyväisenä söi jäätelöään eikä tehnyt elettäkään että tekisi tilaa minullekin, ennenkuin sanoin asiasta itse, ja siltikin jouduin istumaan märälle paikalle niin että takamus osittain kastui.
Joo pikkujuttu sinänsä, tiedän, mutta kyllä vaan otti PATTIIN!! Ja tämähän oli vain esimerkki...
Kommentit (17)
Oisko kasvatusvinkkejä? ;) Tahtoisin omilla aivoilla toimivan miehen..
Ihan turha valittaa, itse olet miehesi valinnut ja menny vielä lapsiakin tekemään.
"Mentäiskö tonne istumaan, jotta kaikki saisi istumapaikan?"
Miehellä oli varmaan vilpoisampi olla caprien kuin pitkien housujen kanssa. Ja jos tykkää tietynlaisista sukista, niin so what muiden mielipiteistä. Kai sinullakin on lempparivaatteita, joita käytät, vaikka ne eivät ehkä ihan pintamuodin mukaisia olekaan?
[quote author="Vierailija" time="19.07.2014 klo 20:59"]
Kuule, kyllä on! Välillä tuntuu että huolehdin lapsen lisäksi miehestä. :/ Kokoajan saa olla peräänkatsomassa ja huomauttelemassa. Onneksi osa unohtuu mut viimeks kävi niin että oli jättänyt pari vuotiaan istumaan yksin rattiin, joka innoissaan laitteli vilkkuja ym. Mä olin niin raivoissani! Sit ei ollu kenkiä myöskään laittanut kun mummolasta lähdettiin.. Onneks ei kaukana asu mut kun näitä "ajattelemattomuuksia" alkaa olla jo aika liuta niin kyllä nakertaa parisuhdetta. Onko sulla noita tilanteita paljonkin? Ootko ottanut puheeksi? Me ollaa keskusteltu monet kerrat mut.. :(
[/quote]
Mitäs haittaa tosta kengättömyydestä oli? Vai kävellenkö ne tuli sieltä mummolasta?
Siis tokihan miehessäni on paljon hyviäkin puolia! Todella ahkera, menestyvä, kunnianhimoinen ja kunnollinen mies, perhekeskeinen jne. Mutta varmaan joka nainen tietää, että kun jokin asia joskus ärsyttää niin se ärsyttää :/ Kuitenkin, rakastan häntä <3
ap
No olen kyllä nähnyt miehiä jotka ystävällisesti tarjoutuvat jopa ovia aukomaan ym. Ei vaan omani moista tee!
ap
Mun mies avaa mulle ovet, tekee taatusti tilaa että mahdun istumaan tai jää itse seisomaan jos tilaa ei ole. Kantaa mun laukut, ostoskassit jne...
Muuttuiko mies lapsien teon jälkeen, vai vasta nytkö sinua alkoi tämä häiritä?
On ollut aina tällainen. Ja olen toisaalta tottunut asiaan, mutta joskus vaan ärsyttää suuresti! Ei myöskään näytä tunteitaan eikä kehu minua koskaan, joten joskus ihmettelen tosissani miten yksiin eksyttiinkään! Vaikka on toisaalta kyllä hyvä ja turvallinen mies, arki on tosi tasaista ja turvallista kaikin puolin... mutta on tosiaan oikea jöröjuntti!!
ap
Fiilaan sua ap!
Ymmärrän, ettei kukaan ole ajatustenlukia. Tuntuu vaan niin oudolta että sellaset peruskohteliaat asiat tulevat itseltä itšestäänselvyyksinä (esim juuri tilanjättäminen myös muille tai roskien vieminen kun roskis on täynnä) vaativat miehelle sanomista. Hoitaa kyllä hommat mutta vasta kun sanon asiasta. Argh, missä oma-aloitteisuus ja huomaavaisuus?
Kuule, kyllä on! Välillä tuntuu että huolehdin lapsen lisäksi miehestä. :/ Kokoajan saa olla peräänkatsomassa ja huomauttelemassa. Onneksi osa unohtuu mut viimeks kävi niin että oli jättänyt pari vuotiaan istumaan yksin rattiin, joka innoissaan laitteli vilkkuja ym. Mä olin niin raivoissani! Sit ei ollu kenkiä myöskään laittanut kun mummolasta lähdettiin.. Onneks ei kaukana asu mut kun näitä "ajattelemattomuuksia" alkaa olla jo aika liuta niin kyllä nakertaa parisuhdetta. Onko sulla noita tilanteita paljonkin? Ootko ottanut puheeksi? Me ollaa keskusteltu monet kerrat mut.. :(
Ja ette usko... Mies puki helteitten kunniaksi ylleen caprit, niin arvatkaa millaiset sukat hän valitsi jalkaansa.... harmaat PITKÄVARTISET sukat jotka oli melkein kuin polvisukat, että caprien lahkeitten ja sukan varren väliin ei jäänyt paljasta ihoa näkyviin kuin ihan vähän :/ Ensin en kehdannut huomauttaa asiasta, mutta kun sama tyyli jatkui seuraavana päivänä, oli pakko puuttua. Otin huumorin varjolla asian esille. Mies inhoaa ns varrettomia sukkia, joten siksi kuulemma käytännölliset pitkävartiset on paremmat... sama se miltä näyttää.. huoh.
ap
Ja aina pitää laittaa se risaisin paita tai housut vaikka kaapissa olis siistejäkin vaatteita :D
Kun on oikein äidillinen vaimo, niin mies taantuu lapseksi huomaamattaan.