Öö miks valtion pitää maksaa narkolepsiahullun hajottamat kamat?
Lehden mukaan poika sairastui narkolepsiaan ja siihen liittyvään katapleksiaan saatuaan sikainfluenssaan tarkoitetun Pandemrix-rokotteen.
Sairastututtuaan poika käyttäytyi aggressiivisesti ja arvaamattomasti sekä rikkoi esineitä kotonaan. Lehden mukaan Keski-Suomen käräjäoikeus katsoi, että valtion täytyy korvata pojan isälle esinevahingot, jotka olivat korkoineen yli 30 000 euroa.
Kyseessä on tiettävästi ensimmäinen kerta, kun valtio on tuomittu korvaamaan Pandemrix-rokotteesta narkolepsiaan sairastuneen lapsen aiheuttamia esinevahinkoja. Sosiaali- ja terveysministeriöstä kerrotaan lehdelle, että käräjätuomioon haetaan muutosta.
Lähde: Keskisuomalainen
STT
Kommentit (9)
Varmaan siksi, että täysin vaaraton ja koko yhteiskunnan suojaamiseksi otettu rokote muutti nuoren miejhen kokonaan. Samaa voi aiheuttaa vaikka MPR-rokote, mutta koska se annetaan jo lapsena, ei voida koskaan tietää, millainen lapsesta olisi ilman sitä tullut.
Mutta ainahan on riskejä joka lääkityksen suhteen.
Kuinkakohan monta tilanteessa hyötymismahdolllisuuden nähnyttä valesairasta meillä on? Itse ainakin koittaisin päästä työkyvyttömyyseläkkeelle ja pumpata rahaa valtiolta, mutta harmikseni en ollut rokotteeseen oikeutettu.
[quote author="Vierailija" time="10.07.2014 klo 08:11"]Kuinkakohan monta tilanteessa hyötymismahdolllisuuden nähnyttä valesairasta meillä on? Itse ainakin koittaisin päästä työkyvyttömyyseläkkeelle ja pumpata rahaa valtiolta, mutta harmikseni en ollut rokotteeseen oikeutettu.
[/quote]
Siinähän ois siis aivan upee elämä. Ei tarviis käydä töissä ja luoda uraa ja saada hyvääkin palkkaa, jos vaan kouluttautuis ja yrittäis. Ja varmaan miehiäkin pyöris ympärillä. Pystyis tekee parikin ulkomaan matkaa niillä rahoilla ja jäis kivasti sääatöönkin. Vois asua missä tahtoo. Not.
Ystäväni 15-vuotias tytär sairastui tuohon rokotteesta. Koko elämä meni uusiksi ammattihaaveineen. Kympin oppilas ei jaksa seurata tunnilla, joten numerot tippuivat kohinalla. Eli eivät kaikki ole huijareita. tämä ketju on nolo.
Minäkin ihmettelen. Näille vanhemmille, jotka tyhmänä lammaslaumana menivät piikityttämään lapsensa tällä kokeiluvaiheessa olevalla myrkyllä (siis veivät lapsensa epäeettiseen ihmiskokeeseen) ei pitäisi maksaa mitään korvauksia mistään milloinkaan.
Lapselle tietenkin pitää taata heidän tarvitsemansa hoito- ym. apu mahdollisimman inhimillisen elämän turvaamiseksi, mutta joka ainoa kopeekka pitäisi periä takaisin näiltä lammasvanhemmilta - Josef Mengele -tohtoreiden tyhmiltä ja ahkerilta apulaisilta.
Ei näillä Pandemrix- (hyi hitto kuinka perkeleelliseltä kuulostava nimikin sillä myrkyllä on) vanhemmilla saisi olla lapsia lainkaan. Varmaankin nämä Pandemrix-vanhemmat laittavat lapsensa myös juoksemaan tulen läpi oikein perinteiseen pakanatyyliin.
Huoh... Noille tuossa ylempänä: rokote ei ollut vaaraksi kellekään muulle kuin niille, joilla oli tuo narkolepsian kudostyyppi. Nämä samat olisivat sairastuneet ihan sen sikainfluenssankin seurauksena, muista vastaavista infektioista nyt puhumattakaan, joka tapauksessa ennemmin tai myöhemmin. Rokote osalla vain nopeuttivat puhkeamista.
Ja ei, elämä ei ole useimmilta pilalla narkolepsian takia. Katalepsiankuin kanssa voi elää. Kerronpa serkustani, joka sai narkolepsian influenssan jälkeen (Ei ollut ottanut rokotetta). Serkulla on lääkitys, jonka kanssa käy jopa töissä ja pystyy yksin hoitamaan lapsiaan, kunhan nukkuu päivällä töiden jälkeen vartin unet. Siinä kaikki.
ET ole tosissasi