loop sähkösilmukka hoidoista?
kokemuksia. mitä tapahtuu sairaalaan menon jälkeen?
Kommentit (8)
Gyne "polttaa" ne alueet pois kohdunsuusta, jossa on havaittu muutoksia papakokeessa. Tulokset tulee myöhemmin kotiin kirjeellä. Puolen vuoden päästä kontrollipapa ja koepalojen otto, josta kans tulokset tulee kotiin. Eli onko kaikki muutoskohdat saatu kunnolla pois. Itelle tehtiin reilu puol vuotta sitten ja jännitti sekä pelotti ihan hirveesti, mutta hyvin se meni. Ei edes sattunut, mitä pelkäsin hirveesti. Muutosalueet voivat muuten ajansaatossa muuttua syöväksi, sen takia kannattaa vaan sinne looppiin mennä, vaikka kivaahan se ei ole.
Helvetillistä kipua! Pyydä, että puuduttavat kunnolla!!
Mä kävin reilu kymmen vuotta sitten. Puudutus ei aluksi riittänyt, mutta kun lisättiin, niin hyvin meni.
Nyt papa joka vuosi ollut ok.
Kolmonen vielä lisää, että tietenkin myös puuduttivat. Tarkentaisin sillälailla, että puudutusaineen lakattuakaan ei särkenyt, mitä siis pelkäsin myöskin..
Sieltä tulee sellainen jännä palaneen lihan käry. Ja mustaa mönjää jonkun aikaa.
Kävin viime viikolla ja jännitti kyllä mutta ei sattunut, epämukavaahan se oli tietenkin mutta nopea toimenpide!
Minulla tullut tosi vähän rusehtavaa vuotoa.
Harmittaa vaan kun ei nyt helteillä pääse uimaan :)
Itse sain neljään kohtaan puudutuspiikit, jotka kirpaisivat hieman. Itse looppaus tuntui puudutuksen kanssa samalta kuin kolposkopian näytepalojen otto, mutta lievemmässä mittakaavassa. Ei siis satu, mutta tuntuu vähän siltä, kuin joku "vetäisi" kohdunnipukasta. Multa poistettiin limakalvoa silmukalla muistaakseni kahdessa eri erässä ja kumpikin "sivallus" kesti sekunnin verran. Homma oli tosi nopeasti ohitse ja pois pääsi heti kun toimenpide oli tehty. Ei kannata pelätä :)
onko kokemuksia?