Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Vapaapäivät koko perheen kesken kotona
04.07.2014 |
Nautitko? Onko hyvä tunnelma vai tuleeko riitaa tms? jakautuuko hommat tasapuolisesti, lastenhoidon, kotihommien, lepäilen, oman ajan, lapsille annetun ajan yms suhteen puolison kanssa?
Kommentit (3)
En muista koska viimeksi olisi ollut... jos mä olen kotona, mies ei ole, ja jos mies on kotona, mä en ole...
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
No mies ottaa rennommin kyllä. Mutta itse pyrin minimoimaan kotihommat tuollaisina päivinä. Esim. viikkosiivous tehdään jo perjantai-iltana, ettei lauantaina jäisi kotihommaksi kuin ne pakolliset eli ruuanlaitto esim. meillä jo sen verran isot lapset, että ovat omatoimisia monissa jutuissa, eivä vaadi"hoitoa" niin paljon.
Alue: Aihe vapaa
Mies ottaa rennosti, ei paineita lasten suhteen ja minä kiristellen ja riitaa tulee siitä. Mä en pidä perheen vapaapäivistä kun toinen ei ota huolehtiva.