Viron viinaralli: Miksi päättäjistä tuli impivaaralaisia
Kamala haloo ja huuto kun porukka ostaa Virosta alkoholin, karkit ja limut. Näin Viron verotulot kasvavat voimakkaasti ja tuemme toista EU-maata. Yht'äkkiä hallituksesta tuli impivaaralainen ja EU:n tukeminen ei enää kiinnostakaan ja samalla tulli on valjastettu kyttäämään pohjois-Korean tyyliin vapaakauppa-alueen maahantuontia. Eikö ideana nimenomaan ollut palveluiden ja tuotteiden ja työvoiman VAPAA liikkuvuus?
Kommentit (5)
Ihmeellistä holhousta, ja samaan aikaan ei voida puhua siitä, että Suomen alkoholivero laskisi Viron tasolle. Se kun aiheuttaa niin kauheasti alkoholismia. Mitä se Viron viinaralli sitten aiheuttaa muuta kuin alkoholismia ja päälle vielä verotulojen menetystä.
No oma perhe harrastaa ihan samaa koska se kannattaa taloudellisesti. Nykyään tuodaan limutkin Virosta, samoin leipää ja muitakin elintarvikkeita kun autolla mennään.
[quote author="Vierailija" time="01.07.2014 klo 12:46"]Ihmeellistä holhousta, ja samaan aikaan ei voida puhua siitä, että Suomen alkoholivero laskisi Viron tasolle. Se kun aiheuttaa niin kauheasti alkoholismia. Mitä se Viron viinaralli sitten aiheuttaa muuta kuin alkoholismia ja päälle vielä verotulojen menetystä.
No oma perhe harrastaa ihan samaa koska se kannattaa taloudellisesti. Nykyään tuodaan limutkin Virosta, samoin leipää ja muitakin elintarvikkeita kun autolla mennään.
[/quote]
Loiset. Me muut sitten maksetaan teidän lasten huostaanotot, rattijuoppojen oikeudenkäynnit ja uhrien kuntoutus. Hävetkää vapaamatkustajat.
Aivan sama jos Suomi eroaisia EU:stä kun emme tavallaan edes kuulu siihen.
Hintaero Suomen ja Viron välillä ei ole edes niin kovin suuri että vaatisi kummallisia toimia tehdä hintataso samaksi. Sama viinapullo mikä maksaa suomessa 11 euroa, maksaa virossa 7 euroa. Viro hieman nostaisi veroa ja Suomi laskisi, niin ralli loppuisi tai kävisi merkityksettömäksi.
Ja ne, jotka aiheuttavat niitä haittoja, eivät aiheuta niitä yhtään sen enempää vaikka viinapullo olisi suomen alkossa muutaman euron halvempi. Kokonaiskulutus ehkä nousisi, mutta haitat joista tulee valtiolle kuluja, pysyisivät samoina.
Suomen valtio pissii omille nilkoilleen monessa asiassa, tämä on yksi niistä.
On idioottimaista että ihmisiä pitää holhota, jos joku haluaa vetää pään täyteen hän sen tekee, sillä ei ole väliä minkä hintaista viina on, jos ei rahaa ole otetaan pikavippi tmv.
Eniten ärsyttää se, että puhutaan siitä kuinka huolissaan ollaan ilmantonmuutoksesta, ja samaan ylläpidetään viinarallia!
Mikä järki on siinä, että Porissa tehdään kaljaa, sitten kaljalavat ajetaan rekoilla satamaan ja laivalla meren yli Tallinnaan myytäväksi. Sitten porilainen lähtee ajamaan autolla satamaan, menee laivalla meren yli, ajaa Tallinnassa kauppaa ja ostaa sitä Porissa pantua olutta auton täyteen ja ajaa kotiinsa juomaan sitä sinne "kaljatehtaan" viereen.
Samoin ulkomailla jo ottaa ruuan kanssa ravintolassa oluen se maksaa usein vähemmän mitä esim. CocaCola, toisin on on Suomessa. On ihan älytöntä että jos kaksi ihmistä menee lounaalle niin se yksi olut ruokajuomana maksaa melkein saman verran mitä se ruoka-annos.
Väitän että yksi syy suomalaiseen liikajuomiseen on korkea hinta: jos ostat kalliin pullon viiniä kotiin tai ravintolassa, ei "raaski" jättää tippaakaan juomatta ja juodaan vakka väkisin se juoma loppuun.
Sitten esim. tummaa oluttaa ei tule samaan tahtiin kitattua mitä tavallista Koffia tmv. mutta kappas vaan kun maksavat niin paljon, niin siksi moni ostaa sen tavallisen kolmosen mukaansa kaupasta/tilaa baarissa.
Koska EU:n edut koskevat kaikkia muita paitsi suomalaisia, kaikki haitat ja rajoitukset koskevat suomalaisia. Haitat ja rajoitukset on ihan omaa Suomen lainsäädäntöä eikä mikään menisi läpi EU:ssa jos joku valittaisi.