kuinka myöhään Hesan keskustassa
Uskaltaa liikkua arki-iltana äiti ja kaksi teini-ikäistä tytärtä? Pitääkö välttää jotain alueita? Kiitos jos infoatte maalaista.
Kommentit (7)
Kiitos tiedosta. Ilmeisesti käymme kauppatorin kulmillakin katselemassa merta, vai onko parempi mennä sinne päivällä?
Päivällä siellä on ihmisiä. Illalla aika hiljaista kun nämä ilmatkin ovat nyt näin surkeat.
Kaunis se toki on iltaisin. Siis kauppatorin/senaatintorin seutu.
Me maalaiset pörrättiin klo 23 aikaan ja paljon oli ihmisiä liikkeellä ja meno rauhallista.
Kaisanniemenpuistoon ei kannata mennä illalla ja Rautatieasemalla kannattaa kävellä määrätietoisesti. Kallio voi olla vähän "eksoottinen" maalaiselle.
Mä oon Espoosta, viettänyt Keskustassa viikonloppuöitä aika nuoresta saakka ja ikinä en oo pelännyt. Tosin Kaisanniemenpuistossa en liiku iltaisin ilman miesseuraa.
Kaisanimenpuisto on afrikkalaisten miehittämä ja siellä saattaa nuorempia naisia kohdata jos nyt ei raiskaus niin ainakin yritys ja vähintään puhelinnumeron vonkaaminen. Muualla voitte kulkea rauhassa.
Ihan hyviä huomioita edellisillä. Esplanadi ja Kauppatorin alue on kaunista, samoin läheinen Kaivopuisto ja Katajanokka.
Tervetuloa Helsinkiin ja toivottavasti säätkin paranee.
Ihan niin myöhään kuin haluatte. Arkena keskusta on todella hiljainen. Ehkä en pyörisi rautatieaseman liepeillä liikaa, mutta muuten en pidä keskustaa millään tavalla vaarallisena, etenkään arkisin.