Hammas haisee?
Reilu viikko sitten kävin hammaslääkärissä ja mulle aloitettiin hampaaseen juurihoito, eli putsattiin juuret ja laitettiin lääkepaikka ja odottelemaan.
Seuraava kerta on ensikuun lopussa, aiemmin ei aikaa saa.
Nyt kuitenkin hammasvälejä putsatessa se hampaan väli haisee ja sama haju tulee jos sillä puolella jauhaa purkkaa.
Hammas ei kuitenkaan oo kipeä eikä missään oo turvotusta tai muuta vastaavaa. Mikähän tää haju on ja kuuluukohan asiaan?
Kommentit (3)
Haju kertoo tulehduksesta ja mädästä hampaan väliaikaisen paikan alla - paikka falskaa sen verran, että haju pääsee ulos. Se ei ole kipeä, koska sille on jo tehty juurihoito, eli siellä ei enää ole hermoja, jotka tuntisivat mitään. Se ei ole turvonnut, koska mätä on tapetun hampaan sisällä, eikä ikenessä.
[quote author="Vierailija" time="10.06.2014 klo 11:55"]Haju kertoo tulehduksesta ja mädästä hampaan väliaikaisen paikan alla - paikka falskaa sen verran, että haju pääsee ulos. Se ei ole kipeä, koska sille on jo tehty juurihoito, eli siellä ei enää ole hermoja, jotka tuntisivat mitään. Se ei ole turvonnut, koska mätä on tapetun hampaan sisällä, eikä ikenessä.
[/quote]
Tarviiko sille tehdä tässä välissä nyt mitään vai auttaako tää lääkepaikka tuonne seuraavaan käyntikertaan?
Nostan. Oon nyt suuvettä ja lankaa käyttänyt paljon. Päivystykseen en näillä oireilla pääse kun ei satu eli kai se on ok odotella sitä aikaa kun hampaassa jotkut lääkkeet kuitenkin on sisällä?