Tutkijat hämmästyivät, ihminen oppii jopa vain viikossa liikkumaan kuin lepakko, kieltään naksuttamalla ja ympäristön kaikuja tulkitsemalla!
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tutkijat-kokeilivat-ihminen-oppii-m…
Jopa vain viikossa ihminen oppii lepakoiden niksit ja kykenee missään tahansa ympäristössä liikkumaan pelkän kielen naksuttelun ja hampaiden kalistamisen tuottamien kakkujen perusteella. Ihminen luo kaikista kolmiulotteisen kuvan ja kykenee näin liikkumaan ilman tarvetta näköhainnoille.
Kätevää paikoissa jossa ei viitsi sytyttää valoja esim elokuvateatterissa jos pitää käydä vessassa tai vaikka ihan kotona yöllä herätessään.
Kaikuluotaamalla myös piirtyy ympäristöstä tarkempi kuva ja etäisyyksiä helpompi arvioida.
Hämmästyttävä kyky joka siis jokaisen saatavilla, saattaa olla valtava apu tietyissä tilanteissa. Vaikkapa palavasta talosta joka olisi savun täyttämä todennäköisesti pelastuisi se joka kykenisi suunnistamaan kaikuluotauksen perusteella
Kommentit (6)
Mielikuva ihmisestä kalisuttamassa hampaitaan ja naksuttamassa kieltään kun kömpii elokuvateatterissa vessaan on niin koominen että nauran ääneen :D ihan kuin ei muuten jo tarpeeksi häiritsisi muita katsojia! "Sori mä vaan kaikuluotaan tonne vessaan!"
epäilen että oppi viikossa lentämään (liikkumaan kuin lepakko)
"Science Alertin artikkelissa todetaan, että kaikuluotauksen taitoa opetetaan näkövammaisille erittäin vähän"
Luojan kiitos. Se vielä puuttuisikin kun naksuttelisivat.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tutkijat-kokeilivat-ihminen-oppii-m…
Kokeilin pimeässä saunassa ja huomasin että opittavissa. Huomaa kyllä seinät ja vaikka shappoopullot telineessä. Vielä pitää saada napsakkuutta kielen naksautukseen, hampaiden kalisutuksesta tulee jotenkin kolkko kuva ympäristöstä