Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

7 vuotiaalle viikkorahaa?

Vierailija
21.08.2006 |

Kuinka paljon annatte 7 vuotiaalle viikko-/kk-rahaa? Onko 2.5 e /vko liian vähän?



Entäpä mikä määrä kohtuullinen 13-vuotiaalle? Ja mitä näiden pitää teillä tehdä rahansa eteen?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

5v: 1 euro/vko



8v: 2 eur/vko



14v: 20 eur/kk (eli 5 eur/vko)



Osallistuvat kotitöihin, kuten pöydän kattamiseen, pyykin viikkaukseen, roskien vientiin jne. Lisäksi järjestävät oman huoneensa, 14v. lisäksi imuroi koko talon kerran viikossa. Viikkorahan lisäksi saavat lauantaisin karkkipussit. 5v. ja 8v. säästävät useinmiten rahat säästöpossuihinsa, 14v. taitaa käyttää rahansa kaikenlaisiin pikkuostoksiin.

Vierailija
2/4 |
21.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

7-vuotias 2 euroa / viikko

9-vuotias 3 euroa / viikko



Edellyttää, että siivoavat huoneensa kerran viikossa. Muihiin kotiaskareisiin ovat pienestä pitäen aina osallistuneet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä sitä mihinkään tarvitse. Saa joskus mummilta 5-10 e (ehkä 2 krt vuodessa) ja mieltä kannustusrahaa jonkun projektin takia muutaman kerran vuodesa ehkä 5 e. Yleensä kannustimena käytetään enemmän sitä että tehdään jotain yhdessä, mennään elokuviin, uimaan tms.



Roskapussin viemisestä saa satunnaisesti 5-10 ct.



Omalla rahalla ostaa ihan satunnaisesti jokun extra lelun (Lill Pets tms) ja jos sellaista hinkuu, voidaan sopia erillisistä pikkuhommista, joista voi saada jonkun kolikon ja näin kartuttaa kassaa.

Vierailija
4/4 |
21.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millä perustelette, että isompi saa enemmän?



Olen kyllä ihan samaa mieltä ja voisin kuvitella meillä, että 7v saisi 2-2,50 e ja 13v saisi 5e, mutta tiedän, että kamala valitus alkaa siitä, miksi isompi saa enemmän... pitää keksiä perusteluja siihen (esim. että tekee jo enemmän kotitöitä).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme kuusi