Elsa Saisio kertoo kaoottisesta lapsuudestaan
https://www.is.fi/viihde/art-2000008023781.html
Kylmä äiti jolle lapset ei olleet tärkeintä
Kommentit (7)
Elsalle on selvästi jäänyt traumat, enkä ihmettele. Se on mielestäni kuvaavaa, ettei äitinsä tiettävästi ole asiaa pahoitellut edes jälkikäteen. Tekisi mieleni sanoa, että tyypillinen taiteilija-boomeri.
Ei lapset vaan lapsi, Elsa oli ainokainen.
Jutussa sanotaan että Elsa vietti lapsuutensa kahdestaan äidin kanssa, mutta sitten kuitenkin vähän myöhemmin mainitaan että äidin kumppani muutti samaan huusholliin?
Joo Honkasalo muutti taloon Elsan ollessa 1.5 v.
Kyllä kai nuo taiteilijoiden, varsinkin tuon ajan, lapset ovat saaneet olla aika omillaan. Päälle vielä sen aikainen poliittinen hössötys, niin varmaan vaikuttanut.
Pirkko on vaikuttanut aina pinnallisesti lämpimältä, mutta sisältä kylmältä ja ennen kaikkea itsekkäältä tyypiltä. Elsa ei tuo asiaa eka kertaa esille. Jo jossakin tv-haastiksessa asiasta oli puhetta, Pirkko vaan heitti leikiksi, vaikka Elsasta näki että se sattuu vieläkin. Ymmärrän, koska en itsekään ole ollut ykkönen vaan numero kolmonen vanhemmilleni.
Mulle jäi kuitenkin tuosta sellainen käsitys, että ovat hyvissä väleissä ja tavallaan Elsa jopa ymmärtää äitiään, kertoohan hän, että työ on hänelle itsellekin iso osa identiteettiä.
" Vaikka se voi olla vähän kärkevämmin sanottu kuin mitä hän ihan ihan ihan oikeasti ajattelee, jonkinlainen totuus siellä on takana."
tämä on lainaus tuosta jutusta.
Vierailija kirjoitti:
Rosa meriläisellä ollut samaa.
Varmaan tosi yleistä 70-luvun tiedostavien taiteilijapiirien lapsilla. Muistaakseni Santeri Kinnunenkin sanoi jossakin haastattelussa, että vanhemmat olivat joka ikinen ilta vaan töissä ja omillaan piti tulla toimeen.
Rosa meriläisellä ollut samaa.