käräjäoikeuden hinta
Moi
Ollaan ehkä joutumassa käräjöimään lapsen tapaamisasioissa.
Tietääkö kukaan paljonko käräjäoikeudenkäynti maksaa nykyään? Ja vielä enemmän kiinnostaa mitenkä se maksetaan takaisin? Harvalla varmaan mahdollista maksaa esim. 7000e lasku kerralla poikkeen.
Kommentit (9)
Ei se itse oikeudenkäynti paljoa maksa, avustajat tosiaan on se mikä maksaa.
Käräjäoikeudet
Rikosasia 260 euroa. Rikosasiasta ei peritä maksua silloin, kun syyttäjä ajaa syytettä.
Lähestymiskieltoasia 260 euroa. Oikeudenkäyntimaksua ei peritä, jos tuomioistuin määrää lähestymiskiellon.
Ulosottokaaren mukainen muutoksenhakuasia sekä asia, jossa sovinto ei ole sallittu 260 euroa.
Riita-asia ja maaoikeusasia 510 euroa, paitsi:
yksipuolisella tuomiolla tai myöntämisen perusteella tuomiolla ratkaistu tai sillensä jäänyt oikeudenkäymiskaaren 5 luvun 3 §:ssä tarkoitettu riita-asia, jota koskevat tiedot on toimitettu suoraan käräjäoikeuden tietojärjestelmään 65 euroa.
muu yksipuolisella tuomiolla tai myöntämisen perusteella tuomiolla ratkaistu tai sillensä jäänyt oikeudenkäymiskaaren 5 luvun 3 §:ssä tarkoitettu riita-asia 86 euroa.
vastaajan riitauttama oikeudenkäymiskaaren 5 luvun 3 §:ssä tarkoitettu asia 260 euroa.
Mitäs tarkoitetaan avustajilla? Käsittääkö se pelkästään oman asianajajan palkan?
Ja jos ei kopsattaisi nuita lakitekstejä miltään sivuilta. Olen kyllä niitä lukenut ja ymmärrän vaan vähemmän, mitä enemmän niitä luen.
Vierailija kirjoitti:
Mitäs tarkoitetaan avustajilla? Käsittääkö se pelkästään oman asianajajan palkan?
Ja jos ei kopsattaisi nuita lakitekstejä miltään sivuilta. Olen kyllä niitä lukenut ja ymmärrän vaan vähemmän, mitä enemmän niitä luen.
Olet kyllä totaalisen pihalla jos et ymmärrä selvää suomen kieltä.
Usein hävinnyt osapuoli maksaa kaikkien osapuolien asianajokulut + todistelukulut.
Kunnon kriminaaleille oikeudenkäynnit eivät maksa mitään. Kaikki menee siis veronmaksajien pussista.
Onko sinulla kotivakuutusta, jossa oikeusturvavakuutus? Silloin maksat vain esim. 20% kuluista.
No sen verran tiedän että oikeusapuvakuutuksesta ei ole hyötyä lastentapaamisasioissa. Semmoinen kyllä löytyy, mutta se kattaa kaikki muut asiat paitsi tämän.
Ja molemmat osapuolet maksavat omat kulunsa lastentapaamisasioissa, eli häviäjä ei joudu maksamaan mitään toisen puolesta.
Eli käräjäoikeuden istuntokauden ei maksa kuin satoja euroja?
Eli kysymys kuuluu vieläkin mitä avustajilla tarkoitetaan? Ilmeisesti asianajajan, mutta mitä muuta?
Kyllä, asianajaja on oikeudenkäyntiavustaja. Joissain tapauksissa voi olla joku muukin, mutta yleensä asianajaja.
Voiko se olla niin että jos ei ota asianajajaa, niin käräjäoikeus on muka silloin käytännössä ilmainen?
Muutamia satasia lukuunottamatta.
Suurin kustannus ovat avustajien palkkiot, ja ne perustuvat tietysti osapuolten ja avustajien väliseen sopimukseen. Tuhansista euroista puhutaan joka tapauksessa.