Päijät-Soten aleella ei mene nyt hyvin.
Päijät-Soten alueellisten koronatilastojen valossa lähestymme kesää huonommasta tilanteesta kuin vuosi sitten, vaikka ilmaantuvuusluku on laskenut selvästi kevään huipusta. Kaksi kuukautta sitten Päijät-Soten ilmaantuvuus nousi 197,6:een, mistä se on tullut alas perjantain 82,4:ään.
Vuosi sitten yksikään koronaa sairastava ei tarvinnut sairaalahoitoa, kun tämän viikon perjantaina sairaalassa oli 11 koronapotilasta ja tehohoidossa kaksi.
Tehohoitoa tarvitsevia potilaita on jouduttu siirtämään Lahdesta muiden alueiden sairaaloihin, ja muiden sairauksien kiireettömiä hoitoja on jouduttu lykkäämään.
Siirrettyjä potilaita on kaikkiaan noin 15, joista seitsemän jouduttiin siirtämään yhden puolentoista viikon jakson aikana.