Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sukulaisten keskinäinen lasten tekeminen kieltoon lailla säätäen

Vierailija
01.06.2021 |

Nyt on liian paljon serkuksien keskinäisten avioliittojen ja parisuhteiden seurauksena jatkaneet harvinaisia geeniperinteisiä sairauksia jälkeläisissään. Eikö tähän asiaan saada lakimuutosta?
Ei nykyajan liikkumisvälineiden takiakaan tarvitse enää puolisoaan etsiä samasta pikkukylältä, jossa itse ja esisukupolvenkin jäsenet ovat asuneet koko ikänsä.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
01.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt? Suomalaisia muutti tänne alun perin pienissä ryhmissä, siitä meidän tautiperintömme johtuu. Mistä keksit että sisäsiittoisuudesta on nyt yhtäkkiä tullut valtava ongelma?

Vierailija
2/8 |
01.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harvinaiset mystiset sairaudet ovat suora seuraus juurikin näistä toisilleen sukuaan keskinäisistä parisuhteiden myötä syntyneistä lapsistaan. Tautikirjo on laaja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
01.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minähän en ala lapsia ventovieraiden kanssa tekemään, kyllä täytyy onnistua ihan oman suvun kesken!

Vierailija
4/8 |
01.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jossain mättää, jos ei löydetä suvun ulkopuolelta itselleen puolisoa nykyaikana.

Kyllä serkukset ovat liian läheisiä sukulaisia perustamaan perheen lapsinensa.

Vierailija
5/8 |
01.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap:n kaltaiset sukua keskenään vanhemmat tekevät mielestäni rikoksen saattaessaan toiminnallaan lapsensa, joka saa kärsittäväkseen jonkin harvinaisen oireilevan taudin tai vamman kantaakseen koko elämänsä ajaksi. Siinä se vääryys justiinsa onkin.

Vierailija
6/8 |
01.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Serkusten välinen avioliitto on kyllä sallittua, mutta ei todellakaan yleistä, eikä mikään ongelma. Vaikka tuollainen liitto onkin Suomessa lain mukaan ok, sitä ei yleisesti pidetä hyvänä, vaan paheksutaan, toisin kuin monissa muissa kulttuureissa, joissa serkusten väliset liitot ovat ihan yleisiä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
01.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pariutumista harkitsevat serkukset tai pikkuserkuksetkin ovat fiksuja, niin he ottavat selvää, onko heidän suvussaan joku harvinainen periytyvä sairaus ja jos on, niin keiden kautta se periytyy. Täytyy kuitenkin muistaa, että serkuksilla on kaksi vanhempaa sisaruksia ja kaksi muuta "vieraista" suvuista naitua. Eli onko sairaus sisarusten suvusta vai vieraista suvuista. Pitää myös muistaa, että geenit voivat hypätä sukupolven tai parin yli eli periytyvä sairauskaan ei tule välttämättä esiin joka sukupolvessa. Ja muistettava on myös se, että geenimutaatioita tapahtuu ja sairauksia voi puhjeta, vaikka niitä ei suvussa / suvuissa ole aikaisemmin tavattukaan. Serkusten avioliitossahan yhdistyy kolmen eri suvun geenit, ellei sitten molempien serkkujen vanhemmat ole sisaruksia, jolloin sukuja olisi vain kaksi. Luulisin, että tämä skenaario olisi aika paha.

Vierailija
8/8 |
01.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ollaan kyllä niin sisäsiittoinen kansa, että ei tarvitse olla edes pikkuserkkuja, kun noita harvinaisia perinnöllisiä tauteja voi kantaa kumpikin vanhempi. Yhdellekin tutulle selvisi vasta kuin sai lapsen joka sairasti tällaista tautia, että hänen sukuaan on joskus muinoin asunut Lapissa sillä alueella missä tätä geenivirhettä esiintyy. Luuli olevansa Turun seudulta ihan kokonaan. Puoliso toki tiedettiin että on pohjoisesta, ei tosin siitä kunnasta mistä tuo tulee.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme neljä