Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Millä saan aran hoitokoiran tekemään tarpeensa? Pissaa kyllä lähimpään puskaan, mutta ei kakkaa

Vierailija
23.05.2021 |

Koira on ollut minulla aamusta asti. Pystykorva-mix, n. 25kg. Lupasin pitää koiraa yön yli. Se ei osaa pyytää ulos. On kuitenkin syönyt 2dl nappuloita, 1dl pateeta ja yhden nakin + dentastix-luun.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä hoitokoiran opetuksesta, lenkitä usein, kyllä se kikkare sieltä tulee, toki voi tulla ummetustakin, siihen auttaa öljy, olen opettanut koiraani lenkillä että tee kakka, ja alkaa heti pyörimään etsien maan mangneettikenttää, koirani ymmärtää paljon asioita, jopa että mee kupille, tai juomaan, jos meinaa ottaa ranskanpastillin(pupujen papanat)

Sanon heti ei ota, eikä sitten ota.

Ymmärtää lelunsakin, kun tein lelutestin ja kysyin missä nalle? Missä pallo? Jne.

Koirani on sosiaalinen ja kiltti on jackrussel 1v.

Osaa pyöriä, istua antaa tassua ja nousta seisomaan, myös pyörii seisoen tai neljällä tassulla. Samoin opetin aiempaa terrieriä, alistuva, kiltti, tärkeintä on koulutus ja antaa paljon rakkautta.

Vierailija
2/2 |
24.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sehän riippuu siitä mitä se on illalla syönyt. Ei se välttämättä pasko kuin kerran päivässä (riippuu ruoan laadustakin). Jos koira alkaa vaikka piereksimään sisällä, niin kannattaa viedä se ulos ja tarjota kakkamahdollisuutta. Samoin jos koira menee viehkosti oven läheisyyteen varsinaisesti vinkumatta tai tuijottaa paikaltaan ovea ja sinua. Pyyntö voi olla "huomaamaton". Jotkut koirathan menevät ovelle ja pyörivät ja vinkuvat. Osa taas antaa tosi huomaamattomia merkkejä. Pennut taas eivät vielä osaa. Harvempi aikuinen losottaa sisälle mihin sattuu mitään pientä ennakkovinkkiä antamatta. Tietysti jos koira alkaa kyykkäämään eli menee kakka-asentoon sisällä, niin nostat sen jalkataipeista takaisin ylös ja viet pihalle. Kävely auttaa kakan "irtoamista".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla