Polven tähystys
Kokemuksia?? Mulla on viikon päästä edessä kyseinen toimenpide ja nyt jännittää jo. Kumpi parempi vaihtoehto, nukutus vai puudutus? Ja onko puudutus aina epiduraali?
Kommentit (14)
koska kierukka on polvesta revennyt.
Mulla tähystettiin polvi pari vuotta sitten.
Se tehtiin paikallispuudutuksessa ja lisäksi sain jotain muuta mömmöä, josta tuli sellainen tyytyväinen hällä väliä -olo.
Siis vaikka kuulin ja näin kaiken, en tietenkään tuntenut puudutuksen ansiosta kipua, enkä lääkityksen ansiosta myöskään ahdistunut.
Minulla oli itselle käännetty sellainen monitorikin, josta kirurgi näytti mitä teki ja selitti samalla, missä minun polvessani mättää.
Hän myös operoi sen vian siinä (ei ollut kyllä mikään nivelside tms.), lepäsin osastolla muistaakseni seuraavaan aamuun ja sitten pääsin pois.
Siis ihan asiallinen juttu.
mielestäni tuo kipu kyykistyessä on kierukkavaivan merkki
Minut nukutettiin, ehkä siksi kun olin aika nuori. Lepäsin osastolla ja illalla pääsin kotiin. Kyynärsauvoja käytin kaksi viikkoa. Polvi ei ole vieläkään normaali, mutta paljon parempi kuin ennen leikkausta.
(Sori, oli pakko! Pitääkin mennä kaivamaan se ketju taas piristykseksi! :D)
mutta kuulemma tosi lyhyt juttu se oli. Oli kestänyt 10 minuuttia. Muuta vikaa ei löytynyt kuin sidekalvon tulehdus.
menemään kyykkyyn tai polvien varaan istumaan kun sattuu polveen. Polvi jää usein myös vähän lukkoon ja naksuu ku sitä heiluttelee. Polvi katsottiin magneettikuvauksella huhtikuussa ja siellä huomattiin kierukan takasarven repeämä ja nesteen kertyminen polveen. Kävellessä polveen ei satu, mutta juuri nuo koukistustilanteet tekevät kipeätä.
T:AP
Minulta leikattu kahdesti kolmen vuoden sisällä. Kumpikin spinaalissa kun olen kummallakin kerralla imettänyt. Leikkausta pystyy itse seuraamaan kuvaruudulta. Ihan mielenkiintoista.
Ensimmäinen oli suurempi leikkaus, jossa kierukka kiinnitettiin sellaisilla nuolilla. Piti kävellä kepeillä kuukausi ja toipuminen kesti 4 kuukautta. Toisen kerran leikattiin vain pala kierukasta pois. Ei ollenkaan sauvojen kanssa kävelyä ja toipuminen kesti 2 viikkoa.
Taas on alkanut vaivaamaan, joten kohta varmaan mennäåän leikkaukseen...
tehtiin yksityisessä sairaalassa päiväkirurgiana. Kummallakin kerralla menin kahdeksalta sisälle ja pääsin puolen päivän jälkeen pois.
spinaalipuudutus, katsoin monitorista mitä siellä kaiveltiin ja sit se oli siinä. heräämössä ooteltiin et rakko toimii ja jalat pelaa ja sit kotiin. 2 viikkoo saikkua, mut siitäpä sitten tulikin syvä laskimotukos pohkeeseen ja taas sairaalaan....
Varsinkin portaita noustessa meteli on kamala!
Kipua tuntuu toisinaan, plven kiertoliikkeessä tai kyykkyasennossa tai polvilleen mentäessä/noustessa siitä. Mutta kipua ei tunnu läeskään aina.
Onko normaalia vai kannattaisiko tutkituttaa? Kysynpä kun näytäisi kerran näin paljon asiantuntijoita olevan paikalla :)
2
nimim. rutisevat polvet