Millaisia paikkoja ovat Röykkä ja Rajamäki Nurmijärvellä? Muita kivoja paikkoja Nurmijärvellä? (Ei Klaukkala)
4-henkinen perhe suunnittelee muuttoa Helsingin Viikistä omakotitaloon noin 50 km keskustasta.
Kommentit (7)
Miksi haluat pois Viikistä? EIkö se ole moderni ja vihreä, ekologinen, melkein kuin maalla asuisi?
Vierailija kirjoitti:
Rajamäellä hyvät palvelut mm uimahalli. Röykässä yksi kämänen kauppa.
Minusta Röykässä on ihania taloja. Kauppa ei ole ongelma, hankitaan toinen auto ja kaupassa käydään varmaan kerran pari viikossa jossain cittarissa tms.
Onko Rajamäelllä muuta kuin uimahalli? Kauniita omakotitaloja?
Ap
Nukari on ihanaa seutua. Jos vaan löytyy myytävä talo. Ihanaa vanhaa maaseutua, tosi lähellä Tuusulaa.
T: Nurmijärvestä myös haaveileva
Rajamäki on ihan paras paikka asua! Kävelyetäisyydellä kaikki, nyt myynnissä tontteja ihan kylän keskustan vieressä. Uusi kauppakeskus, jossa hyvät K-Supermarket ja S-Market, R-kioski, Hese, Instru, Apteekki ja kauneushoitola. Uimahalli on ihan huippu! Juuri aukesi uusi Metsolankaaren päiväkoti ja muutenkin ollaan vanhoja päiväkoteja sulkemassa, rakennettu 10-15 vuoden sisällä uusia.
Rajamäen koulu on rakennuksena vanha ja iso sekä oppilasmäärältään yksi Suomen suurimmista ala-asteista, mutta se tuo myös valinnanvapautta. Kylällä on myös Länsikaaren koulu (1 luokka per luokka-aste). Yläasteella on tilaongelma, ovat nyt parakeissa, mutta uusi koulu rakennetaan lähivuosina.
Rajamäestä on myös nopea ja helppo sukkuloida eri suuntiin, 5 min Hämeenlinnan väylälle pohjoiseen päin lähtiessä, 10 min kirkonkylän läpi etelään päin. Tie 25 (Hanko-Mäntsälä) menee kylän vierestä. Hyvinkäälle matkaa 15 min.
Ehdottomasti kannattaa muuttaa mieluummin Rajamäkeen kuin Röykkään, jossa ei ole kuin ala-aste ja 1 pieni K-Market.
t. 15 vuotta Rajamäessä asunut
Muutimme juuri pois Nurmijärveltä. Suomen typerin kunta ja huonot palvelut, toisin sanoen ei juuri mitään palveluita. Veroprosentti nousi juuri. Lääkärissä käynti kallista kunnallisessa. Ei mitään toimintaa edes torilla. Kuollut kyläpahanen.
Rajamäellä hyvät palvelut mm uimahalli. Röykässä yksi kämänen kauppa.