Onko englannin kielessä yksisanaista vastineita sanoille kaveri ja tuttu?
Vai onko kaikki kaveritkin frendejä ja tuttu "someone I know"?
Kommentit (17)
Soulmate > best friend > friend > buddy > acquaintance/contact/someone I know/'a guy"
Tämä olisi oma hierarkiani suhteiden syvyydelle.
Miten tuo acquaintance lausutaan ?
Vierailija kirjoitti:
Miten tuo acquaintance lausutaan ?
https://translate.google.fi/?sl=en&tl=fi&text=acquaintance&op=translate
Vierailija kirjoitti:
Miten tuo acquaintance lausutaan ?
Akkwhentänss
Vierailija kirjoitti:
Miten tuo acquaintance lausutaan ?
Äk-qweintäns menee aika lähelle mielestäni (helpompi jos kuuntelet natiivin lausumisen ensin). Painajaismainen sana kirjoittaa, mieluummin käytän puheessa ja sielläkin kuulostaa vähän teennäisen tönköltä. Suomen kielen (hyvänpäivän)tuttu on niin paljon kuvaamampi ja helpompi. Olisipa englannissakin että he's a duddu of mine or vii aar not vrends but gooddayduddu.
Vierailija kirjoitti:
Pal and a confidant. Te V I T U N "asiantuntijat ette edes tätä tietäneet".
En kyllä kääntäisi tuttua "confidant":ksi.
T. V I T U N ääliö asiantuntija
PS. "Onneksi" täällä on kaltaisia neroja!
Vierailija kirjoitti:
Pal and a confidant. Te V I T U N "asiantuntijat ette edes tätä tietäneet".
Hyi, tuosta sanasta menee ällöväreet pitkin selkäpiitä. Ulkomaalainen eksä viestitteli meidän suhteen aikana toisten naisten kanssa ja ne oli aina "confidant" eli siellä ruodittiin meidän seksielämä ja haukuttiin minua selkäni takana ihan tuutin täydeltä. Confidantesta ei tule mieleen mikään tuttu, vaan lähinnä että henkilö on joku kaikki juorut vastaanottava, salassapidettävä kokovartalom*lkku, jolle ei ulkopuolisen sovi puhua.
"She's/he's my confidant" = voit olla varma että tyyppi tietää kaiken likapyykin ja on mukana mylläämässä
Confidant on tosiaankin enemmän "uskottu" eli sellainen, jolle kerrotaan luottamuksellisia asioita.
Tuttu on acquaintance.
Kaveri on paitsi friend, myös esim "mate" (Australia/Britannia) tai "buddy" (Yhdysvallat/Kanada) joskin buddy on aika sukupuolittunut miehelle. Australiassa mate on myös aika miehinen, Briteissä tytötkin sanovat olevansa keskenään 'best mates'
Joidenkin tarjoamat lad, bloke, dude yms tarkoittaa 'kundi/jätkä/äijä' jne ja voivat olla ihan ventovieraita.
Mate on ainakin.