Viikon voimaantunut nainen- juttu, 3
"– Tuntui, että putoan opiskelusta kärryiltä ja stressi kasvoi tosi isoksi. Halusin ottaa koulusta hetkeksi lomaa ja lähetin hakemuksen Temppareihin.
Muutenkin seksin harrastaminen televisiossa on edelleen tabu.
Kaikki päälleni saamani viha on minuakin jollain lailla kasvattanut."
https://yle.fi/uutiset/3-11913942
Kiitos, Johanna ja Katariina.
Kommentit (4)
Montako Koronaa tarvittaisiin että ihmiskunta pelastuisi moraaliselta tuholta.
Tutkijatohtori Katariina Mäkinen Tampereen yliopistosta toteaa, että kulttuuriin liittyvä sukupuolinen normittaminen murtuu vähitellen, kun edistetään tasa-arvoa yhteiskunnan kaikilla alueilla. Vähitellen on helpompi sallia myös naisille normien vastaista toimintaa.
Miksi normien vastainen toiminta pitäisi sallia? Kummaltakaan sukupuolelta, keneltäkään?
Temptation Island pönkittää Mäkisen mielestä perinteistä ajattelua. Ohjelman olemassaolo kertoo siitä, että kulttuurissamme on vielä vahvasti seksiin ja sukupuoleen liittyviä normeja ja ajattelutapoja.
– Käsitys parisuhteesta ja seksuaalisuudesta on Temppareissa todella kapea.
Luojan kiitos edes siitä.
Vierailija kirjoitti:
Montako Koronaa tarvittaisiin että ihmiskunta pelastuisi moraaliselta tuholta.
Vaikka periaatteessa olen kanssasi samaa mieltä ja tuntuu jo että ainoa järkevä paikka tässä maailmassa on siirtyä erämökkiin lopuniäkseen ihmisiä pakoon, täytyy se todeta että minun silmissäni sinä ja kaltaisesi ovat pahempaa saastaa kuin yksikään turha tosi-tv julkkis.
Huomiohorot