Huuhdotteko pastan? Miksi niin pitää tehdä?
Minä huuhdon, mutta en tosiaankaan tiedä, miksi niin tehdään, joku selitys sille oli...
Kommentit (25)
Kun huuhtaisee pastan nopeasti viileällä vedellä, saa nauhat irti toisistaan. Toinen vaihtoehto on tietysti lisätä rasvaa joukkoon, esim. oliiviöljyä.
Oli tuolle huuhtomiselle joku oikea syykin... joku tietää varmasti!
oikeasti pastahan pitää huuhtoa ENNEN keittämistä
juuri se " liika" tärkkelys pois pinnalta ettei suotta kökköönny.
Toisaalta, ei kai se ole kivaa syödä viileää ruokaa... Itse huuhtelin ennen, en tee sitä enää. Lorautan valutetun pastan joukkoon hiukan oliiviöljyä ja sekoittelen.
että ei kökköönny. Ei tartte huuhdella. öljyä voi laittaa ken haluaa. Ostakaa kunnan pastaa niin ei mene klimpiksi, ja älkää keittäkö ylikypsäksi, al dente on pastan oikea kypsyysaste.
Italiassa pasta keitetään näin: keitinvettä todella runsaasti, viiden litran kattila on paras. Veteen laitetaan jo keitettäessä loraus oliiviöljyä, joka estää tarttumista.
Pastaa keitetään vain al denteksi, eli suurin piirtein minuutin tai pari vähemmän kuin pussissa neuvotaan.
Lorotetaan vesi pois ja kaadetaan kastike pastan päälle. Sekoitetaan hyvin, annetaan hetki vetäytyä ja imeytyä ja kannetaan pöytään.
T: italiassa vaihto-oppilaan ollut
Kunnolllinen pasta ei mene köntiksi, jollei sitä keitä ihan liikaa. Se pitää jättää al denteksi, eli ei saa keittää lötköksi.
Puistattaa ne koulun lötköpastat.
Ja toi lihaliemi myöskin estää paakkuuntumisen.
Al dente on nimenomaan pastan oikea kypsyysaste eikä se liimainen lötkäaste.
itse käytän mieluummin rypsiöljyä, on paremman makuista. ja yhtä terveellistä jollei jopa terveellisempää.
Eikä (tarvitse) edes laittaa öljyä.
Kun ostaa kunnollista durum-vehnästä valmistettua pastaa, keittää al denteksi ja laittaa kastikkeen pastan päälle jo kattilassa niin ei todellakaan liimaudu toisiinsa.
Puolikypsät pastat kaadetaan siivilään ja kattilan pohjalle laitetaan muutama nokare voita, annetaan sulaa ja vähän käristyä ja kaadetaan pastat päälle. Sitten tietysti sekoitetaan ja ai että on hyvää!:)
Kun karppaa, ei tarvi moista moskaa laittaa suuhunsa ollenkaan =D
Ja sitä paitsi sitä oveenheittojuttua käytetään vain spaghetissa, ei muissa pastoissa. Saisi nimittäin aika paljon lisätä Super-Rapidia että esim. pennet tai tagliatellet jäisi kiinni :o)
Lukekaa nyt ne keitto-ohjeet sieltä pussin kyljestä. Täsmälleen kun keittää sen ohjeessa mainitun määrän niin tulee hyvää pastaa.
Hauskaa, että tiedät paremmin kuin ammattikokit =D
eikä hyvälaatuista pastaa (durumvehnästä valmistettua) tarvitsekaan.
Silloin huuhdon jos teen kylmää salaattia mihin laitan pastan. Pasta viilenee äkkiä huuhdellessa ja ei takerru niin helpoisti kiinni salaatin muihin aineksiin