Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsella jatkunut ripuli viikon. Pitäisikö jo mennä lääkäriin?

Vierailija
02.05.2021 |

13-vuotiaalla pojallani alkoi tänä maanantaina 6 päivää sitten kouluruokailun jälkeen ripuli ja ilmavaivat. Koulussa oli ruokana makaronia ja papukastiketta, ja poika kuulemma söi noin 15 papua. (Kidneypapuja eli niitä ruskeita soikeita papuja.) Ja lähes välittömästi syömisen jälkeen hänen vatsassa alkoi kouristella hieman ja alkoi pierettämään. Hän kuitenkin pystyi juuri ja juuri pidättelemään kotiin asti ja täällä kotona meni välittömästi vessaan, ja häneltä tuli todella paljon ilmaa, ja kakka oli melko löysää, ei mitään vettä mutta melko paineella tuli löysää kakkaa, ja sama meno on nyt jatkunut koko viikon. Hän käy tavallisesti kerran päivässä kakalla, mutta nyt kertoja on päivän aikana kaksi. Pojan täytyy aina aamulla välittömästi herättyään käydä kakalla, ja sitten vielä toisen kerran päivällä tai illalla, ja ilmaa tulee pitkin päivää tavallista enemmän. Lisäksi on ajoittaista vatsan turvottelua ja silloin tällöin lieviä hetken kestäviä vatsakipuja tai epämukavia tunteita vatsan alueella. Kakka on joka kerta löysää, ja tulee paineella, ja välillä pojasta tuntuu siltä kuin kaikki kakalla ei kerrallaan tulisi ulos, ja välillä hänen on täytynyt istua vessassa yli 20 minuuttia ennen kuin kaikki kakka on tullut, vaikka se on löysää. Ikinä ennen ei tällaista äkillisesti alkavaa ja näin pitkään kestävää ripulia ole pojalla ollut. Pitäisiköhän kohta jo lähteä tutkimuksiin, jos ei tuosta ala helpottaa. Tietäisikö joku mistä tuo voisi johtua? Esim. Keliakia, laktoosi-intoleranssi tai joku?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
02.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei näytä mitään merkkejä muutoksesta ni menkää ihmees lääkäriin.

Meillä oli lapsella tuommoista yhden rokotteen jälkeen, onneksi kesti sen viikon ja sitten helpotti.

Vierailija
2/8 |
02.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin koronatestiin, koronan ainoa oire voi olla ripulikin, ja sen testin joutuu kumminkin tekemään ekana.

Jos tuo on negatiivinen, sitten lääkäriin. Katsovat labrat, mm. kilpirauhasarvot ja tulehdusarvon.

Jos poikasi syö jotain lääkettä, tarkista sen haittalista käyttöohjeesta, osa lääkkeistä voi aiheuttaa mahavaivoja. Keliakiakin on tietysti yksi vaihtoehto, parillakympillä saa apteekkista kotitestin, joka kertoo jo paljon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
02.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ok. Poika ei syö mitään lääkkeitä, ja olen hänelle yrittänyt koronatestiä tyrkyttääkkin, mutta hän ei suostu... pitää sitten varmaan väkisin viedä se koronatestiin, etenkin jos ei ala helpottamaan. Ja lääkäriin myös joo kunnes on testitulos tullut. Onko jollain muulla kokemusta tällaisesta? Jos on, niin selvisikö mistä oli tullut?

T. Ap

Vierailija
4/8 |
02.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuli vielä mieleen sanoa, että pojan isällä on Crohnin tauti, joten toivottavasti ei sellaista pojalla nyt ole eikä tule!

T. Ap

Vierailija
5/8 |
02.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi ei suostu corona testiin niin sää et vie. Voi jösses. Anba kuolla siihen tautiin mikä ikinä sillä on.

Vierailija
6/8 |
02.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

No muutaman päivän kestänyt ripuli. Ei ulkomaanmatkoja taustalla? Entä ab- kuureja? Kuumetta? Mahakipua? Stressiä?

Onko maitohappobakteerit kokeiltu? Koronavirus testi tehty?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
02.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

No lääkäriin ehdottomasti.

Vierailija
8/8 |
02.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeile  mustikkakeitoa , keltaista Jaffaa ja hiilitablettia. Normi ruokavalio , jonka kirjaat ylös mitä on syönyt , siis ihan kaikki syömiset juomiset, sillain pääset kiinni mistä ehkä voisi suolisto ärtyä./allergiat. Tavallista tarkempi kannattaa olla hygienian suhteen , etenkin kädet.