Suomi aikoo kieltää tupakkatuotteista bränditunnukset ja logot
Tarkoitus poistaa tupakkatuotteista niiden kaikki tunnistettavuus jotta tupakkatuotteet olisivat suomalaisille vähemmän houkuttelevia:
Kommentit (14)
Suomessa uskotaan kielto lakiin. Uskotaan että tuotteet ovat vähemmän houkuttelevia kun niiden merkkiä ja valmistajaa ei pysty enää tunnistamaan eikä niitä myöskään erottamaan toisistaan. Samaan aikaan elää kaksinaamaisuus kun samaa ei tehdä alkoholi- ja sokerituotteille aivan kuin alkoholi ja sokeri ei olisi yhtä paha kuin tupakka.
Taas typerää näpeerelyä, johon on varmaan uponnut miljoonia erilaisina asiantuntija-palkkioina ja muina kuluina. Lopoutulos on aivan yhtä tyhjän kanssa. Aion polttaa jatkossakin lämää, olkoon aski minkä näköinen tahansa.
Mikä järki tässä on? Ensin laitettiin jotain kuolemanvaara varoituksia kuvineen. Sitten askit laitettiin piiloon. Nyt askeista tehdään geneerisiä. Milloin ne oppii ettei tuolla ole mitään merktiystä? Kunhan kiusallaan tekevät.
Alkoholin käytön suojeleminen samaan aikaan ihmetyttää.
Tämän voi näppärästi kiertää tekemällä näkyviä brandattyjä tupakkalaukkuja. Jatkossa siis pieni ja hieno olkapäähihnalla varustettu Marlboro (TM) laukku josta tupakat saa näppärästi ilman että tarvitsee taskuja kaivella.
Pyydän kaupan kassalla aina "Perhepakkauksen punaista PerusSuomalaista (PS:ää)"
Pakkauksen ulkonäöllä ei ole merkitystä.
Eihän niitä nytkään näe missään niin mikä idea?
Sama pitäisi saada karkkipusseihin. Ihmiset söisivät vähemmän makeisia kun eivät enää pystyisi erottamaan eri karkkipusseja toisistaan muuten kuin sisällön perusteella.
Liikennemerkeissä ei enää arvaa mikä siinä menee, kohta henkkarit ei kerro sukupuolta eikä ikää, eikä tiedä mitä tupakkaa on pöydällä. Eikä maksanut kun vähän toista miljardia. Tätä lisää.
Eduskuntavaalit lähestyy kovaa vauhtia. Jotakin on pakko tehdä jotta näyttää että on saatu aikaan edes jotain. Siitä syntyy tällaisia aivopieruja.
Vierailija kirjoitti:
Alkoholin käytön suojeleminen samaan aikaan ihmetyttää.
Tämä. Tupakkalakia kiristetään mutta alkoholia kaupitellaan avoimesti ja häpeilemättä virvoitusjuomien vieressä.
Voi herranjumala mikä meininki.
Ei mitään järkeä taas. Edelleenkin, kielletään koko tupakka eikä sorruta tällaisiin naurettavuuksiin. Ainiin, mutta verorahat.
Sama lihapaketteihin. Olisi jännää, kun kotona avaa paketin katsoa löytyykö possua vai nautaa, jauhelihaa vai paistia.