Pysyvästi kutiseva kohta häpyhuulten välissä - kellään samaa?
En muista milloin ensimmäistä kertaa huomasin tämän, siitä on varmaan jo vuosia. Minulla vain on ollut häpyhuulteni välissä yksi kohta, joka kutisee. Ei varsinaisesti sillä tavalla että huomaisin mitään erikoista jos en koske siihen, mutta kaikki kosketus on tuntunut siltä kuin raapisi vaikkapa hyttysenpuremaa, samalla tavalla hyvältä siis (ja kutinaa lisäävältä). Joskus olen esimerkiksi suihkutellut tuota kohtaa paineella ja se on tuntunut todella hyvältä, mutta vain kasvattanut herkkyyttä niin että kutiseva tuntemus on muuttunut melkeinpä kivuksi.
En ole tullut mieleen mennä gynelle tuon takia, koska olen hyvin nuori, tuon alkaessa en ollut seksuaalisesti aktiivinen siten että se olisi voinut olla sukupuolitauti ja iho on näyttänyt kaikin puolin normaalilta. Olen ajatellut, että jotenkin vain juuri tuo kohta sattuu minulla hiertymään tms.
Nyt vähän huolestuttaa, kun huomasin juuri samassa kohdassa jonkun näppylän. Tai suunnilleen samassa kohdassa mielestäni, tosin kutinaa ei tällä hetkellä tunnu joten vaikea sanoa. Tuonkaan ei pitäisi olla sukupuolitauti, joten olettaisin että finni tai joku tukkeutunut rauhanen, pitää katsoa katoaako se itsestään vai ei.
Tuota näppyasiaa googlatessani vain sain selville, että pysyvä kutina saattaisi olla merkki syövästä sukuelimissä. Tuo on harvinaista ja olen tosiaan niin nuori että sen kautta vieläkin epätodennäköisempää, mutta onko teillä muilla ollut vastaavaa jostain muusta syystä? Entä paukamia häpyhuulissa? Bartholin rauhanen ei voi olla, sen turpoamisen tunnistan ja tuo on aivan eri kohdassa, sisempien häpyhuulten juuressa niiden ulkopuolella.
Kommentit (11)
Tarkennus: "häpyhuulten välissä" tarkoittaa tässä tapauksessa siis ulompien ja sisempien häpyhuulten välistä ihoa. Ja yhtä kohtaa siitä toisella puolella pillua.
Kysy lääkäriltä. Minulla hiiva aiheutti haavaa/hiertymää. Bepanthen haavakohtaan laitettuna auttoi vähän, ja hiiva lähti lääkäriin määräämällä tuotteella.
Vierailija kirjoitti:
Tarkennus: "häpyhuulten välissä" tarkoittaa tässä tapauksessa siis ulompien ja sisempien häpyhuulten välistä ihoa. Ja yhtä kohtaa siitä toisella puolella pillua.
Joo no minulla taisi olla haavauma juuri samassa kohdassa. Epäilin sukupuolitautia, mutta olikin vissiin ihan vain hiivaa. Käy lääkärissä niin saat mielenrauhan.
- 3
Voiko hiiva/muu infektio vaivata vuosia samanlaisena pysyen?
Mutta kiitos vastauksista, ehkäpä otan siis yhteyttä lääkäriin! T: AP
Varaa aika gynegologille . Saat sitten lääkkeitä. Samalla voit kysyä ja päivittää ehkäisyn sekä kuukautis asiat . Peset hyvin ja huuhtelet ennen kuin menet . Joskus voi olla syyliä / kondyloomia.
Vierailija kirjoitti:
Voiko hiiva/muu infektio vaivata vuosia samanlaisena pysyen?
Kyllä varmaan. Kaikki itseä häiritsevät alapään vaivat ja limakalvomuutokset kannattaa kuitenkin tarkistuttaa lääkärillä.
Ihan sama vaiva ollut lapsesta saakka. Koepalakin otettiin ettei ollut valkojäkälää (ihosairaus). Diagnoosi oli lopulta "kutiseva alapää". 🤷♀️
"Mukava" kuulla ettei ole ainoa näistä kärsivä. Mieto kortisonivoide auttaa, mutta sitä ei voi koko aikaa käyttää.
Jos kyseinen kohta hiertyy/hautuu, niin näppylä voi olla ihan vaan tukkeutunut karvatuppi/talirauhanen. Ehkä kyseissä kohdassa on vähän hiivasientä/joku muu sieni-infektio.