1.5v maitopullolla unille, konsteja päästä irti??
Meillä on neito vajaa 1.5v ja ilman maitopulloa tai vesipulloa tai mitään pulloa ei nukahda.Päiväunille tai yöunille, aina pullo suuhun ja sitten alkaa silmä luppaamaan.Olen koittanut lukuisia kertoja viedä väsyneen lapseni sänkyyn ilman tätä ihanaa rauhoituskeinoa,jättänyt hänet parkumaan sinne yksin, mutta hän huutaa tunteja siellä eikä vaan nukahda,menee aivan hysteeriseksi.Onko tosiaan ainoa keino tämä huudattaminen, joka ei meillä edes tunnu toimivan?Ottaen huomioon että lapsella on jo hampaita suussa ja yökuivaksi pitäisi jossain vaiheessa oppia niin tämä 2dl nestettä nukkumaan käydessä ei edesauta kyllä muuhun kuin tekohampaisiin!
Olen aika ulalla tämän asian kanssa.Hän nukkuu pinniksessä meidän sängyn vieressä ja kun nukahtaa klo21 niin herää klo8, eli hienosti nukkuu kyllä sitten kun saa mennä oman rutiininsa mukaan.
Kommentit (4)
Hei!
Meillä tyttö 1 v 4 kk on oppinut ihan samanlaiseen rituaaliin. Ja sehän sitten johti siihen, että yölläkin herätessä piti saada se maitopullo. Ja sitten yöheräämiset lisääntyivät... Asiallehan piti sitten tehdä jotain. Ihan kokonaan ei olla pullosta vielä päästy, mutta menty parempaan suuntaan. En tiedä, onko tästä mitään apua, mutta kerron kuitenkin, mitä meillä tehtiin.
Tyttö saa nyt juoda maitopullonsa äidin/isän sylissä, jotta vähän rauhoittuu. Sitten viedään sänkyyn. Jos on rauhallinen, vanhempi istuu vieressä selkä neitiin päin. Ei puhu mitään, mutta on läsnä. Jos on vielä virkeä, pitelemme neitiä kevyesti (=puolipakolla) paikoillaan, kunnes rauhoittuu. Näin meillä säästyttiin siltä hirveältä huudolta, joka alkoi, kun huoneesta poistui... Yleensä ei ole mennyt kuin 10 minuuttia, kun neiti tuhisee - ja sen ajan aikuinen on sitten esim. lukenut lehteä.
Nyt on sitten viimeisen viikon aikana päästy jo siihen, että neiti suostuukin jäämään yksin sänkyyn, eli ei tarvitse enää läheskään joka ilta istua siinä vieressä, vaan tyttö jää itsekseen höpöttämään ja nukahtaa sitten.
Mutta sitten on tietysti näitä iltoja, jolloin mikään ei auta, vaan on annettava se maitopullo. Niitä on kuitenkin nyt jo tosi harvoin, ehkä kerran viikossa tai harvemminkin.
Meillä tuo yksin nukahtamaan jättäminen siis alkoi pelittää ihan yhtäkkiä, joten jos nyt ei onnistu, koeta pullon pois jättämistä vähän ajan kuluttua uudelleen - voi vaikka onnistua.
Meillä oli aikanaan esikoisen kanssa hirmuinen homma iltapullosta eroon pääsy(oli lähempänä 2-v). Kakkosen kohdalla olin viisaampi ja määrätietoisempi. Iltapullosta päästiin eroon muutamassa viikossa maitomäärää pienentämällä.
Aluksi maitoa oli 2 dl. Siitä vähensin 0,5dl kerrallaan siten, että pienemmällä määrällä mentiin viikon verran. Lopulta pullossa oli enää pikkutilkka (n.20ml). Siitä oli helppo jättää koko pullo pois. Kakkonen oli n. 1v3kk pullon jäädessä pois.
Kolmosen (täytti just 1-v) kanssa aion tehdä saman tempun, kunhan ensin saadaan selville, minkälaista maitoa miehen maha kestää.
Meillä on lasten tuttipullon ja tutin käytöstä päästy sillä eroon että on leikattu niihin niin iso reikä että maito tulee reilusti ulos ettei tartte imeä. Ollaan sanottu että hiiri on syöny reiän niihin että ei niitä voi enään käyttää, olen antanut kokeilla mutta ovat itsekkin huomanneet ettei ne enään toimi. Tällä konstilla jäänyt nopeasti pois. Toimii ehkä vähän vanhemmalla paremmin joka tarjuaa hiiret yms. Mutta tuttipullon jälkeen maidon juonti on selvästi vähentynyt että kannattaa kyllä opettaa ehkä ennemmin myös käyttään vaikka nokkamukia.
Ei nyt ehkä ollut vastaus aivan teidän kysymykseen,mutta siihen ainakin jos haluaa kokonaan eroon niistä.
...yrittäisit yhdistää siihen nukkumaanmenorituaaliin jotain muutakin kuin pullon? Esim. joku tietty kirja tai lelu mukaan ja tehdään jotain tiettyjä juttuja samalla. Sitten kun on totuttu, että nukkumaan mennäänkin vaikka kirjan ja nallen kera, niin voisi yrittää jättää pullon pois siitä. Sitten toinen konsti voisi olla, että isä yrittäisi nukuttaa eri tavalla. Kaikkea kannattaa aina kokeilla.... :)