Liikkumisrajoitukset: saanko mennä äitini kanssa hänen mökilleen?
Piti lähteä pääsiäiseksi käymään. En omista mökkiä, eikä hallintaoikeutta. Mentäisiin samalla autolla, ruoat mukaan ja automaattiasemalla tankkaus. Rokotukset molemmilla. Mut kaatuuko nyt siihen, että ei omistusta?
Kommentit (11)
Eipä ne taida pääsiäiseksi saada lakia voimaan. Jos äitisi ei tarvitse apua tai tulea, niin et saa mennä, jos siis laki on voimassa. Ja tuleeko se koko maahan voimaan heti, sekin on vielä auki.
Jos äitisi on eläkeikäinen/ kovin lihava, älä mene.
Jos nuorempi ja normaalipainoinen, menisin.
Vierailija kirjoitti:
Hmmm...
Mitä sitä täällä kyselet?
Pitäisi jo tehdä järjestelyt, kuten ruokatilaukset, enkä ollut varma uutisoinnin perusteella. Täällä yleensä tiedetään.
Jos armeija pysäyttää tiesululla, olet kiipelissä.
Vierailija kirjoitti:
Jos äitisi on eläkeikäinen/ kovin lihava, älä mene.
Jos nuorempi ja normaalipainoinen, menisin.
Korona on vitsaus lähinnä sen vuoksi, että länsimaissa ollaan vanhoja ja läskejä. Nämä väestöryhmä saavat koronan muita helpommin, erittävät virusta runsaammin ympäristöönsä, joutuvat sairaalaan/teholle helpommin (Suomessa tehohoidetuista vain 14:lla normaali BMI, puolella BMI yli 30) ja toki myös kuolemanriski on suurin.
Äiti on eläkeläinen ja tarvitsee mm autokyydin mökille. Olen tietoinen riskistä, että tavataan, eipä muita tavatakaan, kun riskiryhmäläisiä ollaan. Rokotteet kuitenkin on jo otettu.
Juu. Ellet ole tavannut useaa ihmistä, hiplannut julkisia tiloja, viihtynyt bussissa ja liikkunut väkijoukossa, jos äitisi pelkää tavallisia influja.
Milloin noi liikkumisrajoitteisit alkaa ?
Et saa. Kotoa ei saa poistua enää koskaan.
Sen kun meet.