Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Koiran myyjä huijari?

Vierailija
21.03.2021 |

Nyt tarvisin vähän mielipidettä asiaan, en tiedä mistä muualta tätä kysyisin.  Olemme siis poikaystävän kanssa hankkimassa koiraa Tori.fi kautta. Löysimme ilmoituksen, jossa kerrottiin koirien syntymäaika, luovutus 8vk ikäisenä ja se, että pentuja on mahdollista käydä katsomassa ennen luovutusta. Lähetin viestin myyjälle, joka soitti minulle ja keskustelimme pitkään koirista ja kyseisistä pennuista. Sovimme myös, että käymme katsomassa pentuja. Paikan päällä myyjän luona pentujen lisäksi näimme pentujen emon sekä isän. Asuinympäristö oli myös siisti, eikä koirien kunnossa ollut valittamista. Pentujen vanhemmat olivat todella hyvin käyttäytyviä. He myös sanoivat, että pentua voi tulla katsomaan myös uudelleen ennen luovutusta, mutta pitkän välimatkan vuoksi se ei ole mahdollista.Myyjä sekä hänen paikan päällä ollut puolisonsa vaikuttivat todella mukavilta ja koska kaikki vaikutti olevan ok, maksoimme pennusta varausmaksun.
Tästä pentujen näkemisestä on nyt pari viikkoa, luovutus olisi 3 viikon päästä. Lähetin myyjälle torstaina eli 3 päivää sitten viestin, missä pyysin pennustamme kuvaa. Myyjä ei vastannut tähän mitenkään, joten eilen lauantaina lähetin viestin, jossa kysyin oliko viestini tullut perille. Myyjä ei ole siihenkään reagoinut.

Nyt kysymys kuuluukin, miten te toimisitte tässä tilanteessa? Tiedän kuitenkin myyjän nimen joka vastaa esimerkiksi Facebook-tiliä, hänen osoitteensa sekä oikean puhelinnumeron, joka ei ole prepaid. Haluaisin itse uskoa, että ehkä hänellä on vain kiireitä eikä siksi vastaa. Olemme kuitenkin etsineet koiraa jo niin pitkään, että pakollakin alkaa tämä huolestuttamaan. Miten pitkään odottaisitte, että esimerkiksi soittaisitte myyjälle?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
21.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät kaikki normaalitkaan ihmiset vastaa kolmessa päivässä. Jos viikkoon ei vastausta tule niin soita.

Vierailija
2/7 |
21.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei monet kasvattajat vastaa viesteihin eikä tarkoita että on huijari. Soita, jos on oikeasti tärkeää asiaa, sähköpostit ja muut viestit jää helposti monelta lukematta tai lukee hyvin harvoin. Moni koirankasvattaja on vähän vanhanaikainen niin että vaikka on sähköposti, whatsapp tms niin ei niitä käytännössä kovin aktiivisesti käytä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
21.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Okei, soittelen ensiviikolla mikäli ei ole vielä silloinkaan vastannut Huoli vaan alkoi painamaan, kun kaikki koiran tarvikkeet jo ostettu ja aloin pelkäämään, mikäli ei koiraa saadakkaan. Nämä vastaukset helpottivat jo oloani. :) Ehkä maltan vain odottaa, kun en oikein halua uskoa, että huijari olisikaan.

Vierailija
4/7 |
21.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi te ihmiset menette ostamaan jostain tori.fi:sta koiran pentua. Eikö se valistus mene perille? Ruokkikaa vaan näitä huijareita ja pentutehtailijoita, ei tarvi ihmetellä sitten jos rahat meni tai saatte sairaan käsiinne kuolevan poloisen. Toivon sydämestäni, ettei tässä ole kyse siitä, vaan saatte terveen pennun rehellisiltä myyjiltä.

Vierailija
5/7 |
21.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen tutkinut pentutehtailua, enkä millään usko että nyt olisi kyse siitä, koska mitkään pentutehtailun merkit eivät tässä tilanteessa täyty. Pennut sekä vanhemmat olivat kuitenkin terveitä ja kasvavat hyvässä ympäristössä ja ne luovutetaan eläinlääkärin tarkastamina vasta oikeassa luovutusiässä. Tällä hetkellä, kun monet etsivät ns "koronakoiria", niin monilla kasvattajilla on niin pitkät jonot, että saisimme odottaa koiraa monta vuotta. Mutta toivotaan, että myyjä pian vastaisi ja saisimme lisätietoa pennusta. :)

Ap

Vierailija
6/7 |
06.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvä olla sopimus (sähköposti käy jos asia menisi oikeuteen petoksen merkeissä), mikä varmistaa, ettei tule huijatuksi ja sitoo myös hankintaan. Western union maksu kuulostaisi epäilyttävältä.

on oltava ostajalla oikea mielenkiinto ja tieto halutun koirarodun suhteen.

Myöskin hyvä, että pääsee keskustelemaan myyjän kanssa pennusta, koska saman rodun koiria on monenlaisia kuten autoja tai älypuhelimia. Hyvä selvittää myyjältä pennun vanhempien ominaisuuksista eikä pelkästää tuojottaa rekisteri tietoja kuten autoa ostaessakaan ei rekkarista paljoa hyötyä ole, jos nyt mennään yksityiskohtiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
06.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koiranmyyjä on yhdyssana. Erikseen kirjoitettuna myyjä on koiran.