Lapsi kysyy: voivatko mies ja mies mennä naimisiin? Mitä vastaat lapselle?
Poikani (5v) kysyi eilen, kiinnostaisi tietää, miten te vastaisitte omalle lapsellenne.
Kommentit (41)
sitä sit yhdessä pohdimme... ja tulimme siihen tulokseen että vain mies ja nainen voivat mennä naimisiin ( siirrän näin oman " vakaamuksen" lapsiini). Lapsi itsekkin sanoi että ei poika ja poika tai tyttö tai tyttö voi mennä naimisiin....
Itse en ainakaan tässä vaiheessa sitten selitellyt muuta :-)
mutta lisäisin vielä ettei kirkossa siten niinkuin mies ja nainen.
Vierailija:
( siirrän näin oman " vakaamuksen" lapsiini). Lapsi itsekkin sanoi että ei poika ja poika tai tyttö tai tyttö voi mennä naimisiin....Itse en ainakaan tässä vaiheessa sitten selitellyt muuta :-)
sehän periaatteessa sama kuin parisuhteen rekistöröiminen...
Siis varmasti sama asia parille.
Minä aion sitten taas kasvattaa lapsestani avarakatseisen ja toivon hänestä suvaitsevaista ihmistä.
No minä olisin halunnut vastata lapselle, pelkästään, että ei, mies ja mies eivät voi mennä naimisiin. Mutta en halua, että lapsi esim. päiväkodissa toitottaisi tuota " totuutta" ja mahdollisesti loukkaisi sateenkaariperheen lapsen mieltä.
Vastasin jotenkin näin:
Mies ja mies eivät voi mennä naimisiin ja hankkia perhettä kuten nainen ja mies voivat. (Tästä juteltiin hetken aikaa, häistä ja lapsista jne). Sitten sanoin, että on kuitenkin olemassa sellaisiakin miehiä, jotka elävät toisen miehen kanssa koko elämänsä ja ovat siten onnellisia (ja samat löpinät naisista).
Haluan opettaa lapsilleni, että normaalia on naisen ja miehen välinen suhde, mutta en halua heitä opettaa ketään kiusaamaan tai luulemaan, että he ovat ainoan oikean tiedon lähettiläitä. Ei mikään helppo tehtävä :D
ap
Eihän miehet voi mennä naimisiin! Siinä se vastaus on.
eli vastaisin, että voivat mennä naimisiin
Kyllä ne lapset oppivat muodostamaan oman mielipiteen sitten kun on sen aika.
Enhän mä voi 5-vuotiaalle sanoa, jos se eilen kysyi, että " minäpäs kerron sinulle huomenna vastauksen" :D Olette te hassuja.
Halusin vaan kysyä ensin , mitä te vastaisitte tällaiseen kysymykseen ennenkuin kerroin oman vastaukseni.
20, lapseni kasvavat kaurapussi päässä? He hee. Tiedän, että homot eivät minua ja lapsiani syö. Ovathan he ihan samanlaisia ihmisiä siinä missä muutkin. Mutta se ei silti muuta sitä asiaa, että en pidä homoutta ja lesboutta normaalina. On aivan selvää, että jokainen vanhempi haluaa opettaa lapsilleen omat arvonsa. Kerron siis lapsille, mitä ajattelen, ja mitä laki sanoo. Iän ja älyn karttuessa ovat vapaat muodostamaan omat mielipiteensä sitten.
ap
Kai nyt jokainen saa täällä kirjoittaa ja ihan sama mitä juttuja lapsellesi syötät. Mene nukkumaan, taitaa olla sulle jo uniaika!
- olen
- kenen kanssa?
- naisen kanssa.
- No kuka nyt miehen kanssa olisi naimisissa, tuskastui vääpeli
-minun äitini
:-)
mun mielestä parisuhteen rekisteröinti ei ole sama asia kuin avioliitto, koska parisuhteen rekisteröinti ei anna puolisoille samoja oikeuksia yhteiskunnassa kuin avioliitto, joka mielestäni on hirvittävän väärin
Sanoisin siis sen vuoksi, ettei voi, koska haluan lapseni ymmärtävän eriarvoistavaa kulttuuriperintöämme (muissakin yhteiskunnallisissa kysymyksissä)
Suurin osa täällä taas sanoo samoin, mutta nimenomaa tuodakseen lapselleen esiin, että tällainen eriarvoistaminen on tarpeellista ja oikein.
t. 5
Lapsen yksi kummi elää rekisteröidyssä parisuhteessa, joten ei kai pidä homopareja mitenkään outona asiana.
Entä jos asiaa kysyvä lapsenne onkin homo? Sekin mahdollisuus on olemassa.
Varmaan mukavaa niillä homoseksuaalisisilla lapsilla, jotka kuulevat koko lapsuutensa, että homous on epänormaalia ja tuomittavaa ja ahdistuvat sitten omasta identiteetistään. Ennen vanhaan näin taisi olla aina, mutta olisin toivonut, että ajat ovat jo muuttuneet.
ihan oikeasti luulin, että nykyään homovastaisia ovat lähinnä vanhat mummot ja papat ja uusnatsit. Noh tulipa taas totuutta suoraan silmille...
Oma lapseni leikki legoukoilla ja koska yhtään naista ei ole (mikä on Tosi ärsyttävää: duplojen palomiehiä, trukkikuski, postimies, roskamies kyllä löytyy ja yksi ponilla ratsastava tyttö) legotyttö asuu palomiesten kanssa. " No, tällä tytöllä on sit kaks isää" sanoi poikani kesken leikkien :).
Ei ole kysellyt siis.
Vastaisin varmaan, että ei ihan samanlailla voi mennä kirkossa naimisiin, mutta kyllä sellaisia mieheiä (tai naisia) on, jotka haluavay asua keskenään rakastavat toisiaan tms. Mutta se on aika harvinaista.
t suvaitsevainen kristitty
Ahdasta on! Miksei lapselle voi vastata totuudenmukaisesti? Lapsella ei ole ennakkoluuloja. Onko niitä omia antipatioita pakko siirtää eteenpäin? Onneksi minun tyttärelläni on lesbotäti! Näkee heti pienestä, miten erilaisia parisuhteitakin voi olla. Vielä ei ole kysynyt tädin tyttöystävästä mutta sekin päivä tulee, että aiheesta jutellaan. Kaikesta voi mielestäni jutella lapsen kanssa, kunhan edetään lapsen ehdoilla ja lapsen ymmärrystason huomioonottaen.
Kertoisin että kaksi miestä voivat Rakastaa toisiaan tosi paljon, elää yhdessä ja perustaa perheen.
ja tulin siihen tulokseen että kun nainen ja mies menevät naimisiin keskenään, he solmivat silloin avioliiton. ja kun mies ja mies tai nainen ja nainen menevät naimisiin keskenään, he solmivat rekisteröidyn parisuhteen. kyllä mun mielestä kaikki parit menee _naimisiin_, eri asia sitten on että mikä sen liiton virallinen nimi on, se joka lukee virallisissa papereissa.
vastaisin lapselle että kyllä voivat, että ihminen saa mennä naimisiin sen ihmisen kanssa jota eniten rakastaa, myös lapsi saa isona valita ihan sydämensä mukaan oman kumppaninsa tai olla valitsematta jos siltä tuntuu.
ja näyttäisin valokuvia lapsen kummien parisuhteen rekisteröinti juhlasta