Exän lapsi!
Mitä mieltä olette, mitä pitäisi tehdä?
Nainen ja mies olivat yhdessä 9 vuotta, miehellä on lapsi . Lapsi asui kaikki nämä vuodet tässä perheessä. 5 vuotta sitten he erosivat ja exän lapsi jäi, ei virallisesti asumaan tämän naisen luo. Biologinen isä ei tee mitään , kerran viikossa ottaa hänen päiväksi.
Lapsi itke aina kun joutu isän luo.. Eikä halua asua siellä. Kun Nainen on pyytänyt ruokarahaa , exä sano, no hän voi tulla takas jos et voi huolehtia itse hänestä 🙈.
Lapsi sano ettei halua missään nimessä pois ja jopa sanonut, ettei tarvitse tuhlata rahoja harrastuksiin kunhan sais jäädä sun luo :(
Nainen maksaa kaikki itse, ruoka, harrastukset, bussilippu, ulkomaan matkat yms.
(Biologinen äiti asu ulkomailla)
Onko tällä naisella mitään mahdollisuutta saada lapsi virallisesti asumaan itselle? Hän täyttää 12v Auttako tämä yhtään? Voiko lapsi itse päättää silloin?
Jos hän ilmoittaa lastensuojelun, niin viedäänkö lapsi pois ? Onko mitään mahdollisuutta olla virallinen huoltaja?
Adoptio? Jos virallinen huoltaja/huoltajat suostuvat siihen.