Voisiko joku raskausdiabeteksesta tietävä vastata, kiitos!
Mulla oli raskausdiabetes ensimmäisessä raskaudessa. Kahden tunnin sokeriarvo oli vähän koholla. Pysyi kurissa ruokavaliolla, insuliinia ei tarvittu. Lapsella oli kuitenkin alhaiset arvot syntyessään.
Saatan olla taas raskaana :) Kuinka käy toisen raskauden kanssa? Millä viikolla sokerirasitukseen? Otetaanko neuvolassa verikokeita välillä vai miten? Poikkeaako paljon tavallisesta raskaudesta?
Mulla todettiin tuo ekan raskauden diabetes vasta niin myöhään, ettei ole asiasta paljon kokemusta.. Enkä viitsisi vielä neuvolasta kysellä, asia silti painaa mieltä jonkin verran.
Kiitos jos joku vastaa!! :)
Kommentit (8)
Neuvolastahan saa niitä ohjeita. Muista, että jos syöt enemmän kuin ohjeissa, ota mielummin kasviksia, hedelmiä ja lihaa kuin perunaa ja leipää.
Enemmän stressaa nuo " toimenpiteet" .
ap
t. raskausdiabeetteksen uhan alla elävä
Vierailija:
Neuvolastahan saa niitä ohjeita. Muista, että jos syöt enemmän kuin ohjeissa, ota mielummin kasviksia, hedelmiä ja lihaa kuin perunaa ja leipää.
nyt taas odotan, viikkoja vajaa 30. rasitukset ok. en ole tiukalla sokeridietillä ollut tai laskenut kaloreita, mutta olen välttänyt sokeria kuin ruttoa.
Ensimmäisellä nauvolakäynnillä voit pyytä ohjeet ruokavalioon, jota tarkasti noudattamalla mitä todennäköisemmin vältyt koko raskausdiabetekseltä (se ei siis pääse pukeamaan). Mutta koska olet sairastanut jo ensimmäsen raskauden aikana kyseisen diabeteksen, neuvolassa tullaan seuraamaan koko raskauden ajan virtsaasi (n.kerran viikossa, aamu virtsasta), sekä joka neuvolakäynnin yhteydessä otetaan paastosokeriarvot.
Tämän lisäksi tulet saamaan neuvolasta lähetteen sokerirasitukseen.
Jos noudatat neuvolasta saamiasi ohjeita, raskaus tulee sujumaan mitä todennäköisemmin todella hyvin sen suhteen, mitä raskausajandiabetekseen tulee. Eli täysin oireetta.
Jos sokerirasituskokeessa arvosi ovat kuitenkin kohollaan, sinulle tehdään vielä vuorokausiseuranta (kunnista riippuen joko olet sairaalassa seurannassa, taikka sitten saat seurata sitä itse kotona ja ilmoitat arvot sairaalalle), jolloin pääset vielä ravitsemusterapeutin juttusille, sekä kätilön ja lääkärin. Heiltä saamien ohjeiden mukaan sitten elelet, ja niitä noudattamalla on raskaus edelleen mitä todennäköisimmin oireeton, ja vältyt myös ns. sokerivauvan saamiselta.
Tässä hieman osviittaa. Tietenkin jokaisessa kunnassa hieman eri käytännöt, mutta tässä nyt noin suurinpiirtein. Mutta itse sairaus on aina sama. :) Ruokavaliolla ja oikeanlaisilla elämäntavoilla kyseinen sairaus on vaaraton sekä lapselle, että sinulle itsellesi. Ja varmaankin tiedät riskit, mitä voi aiheutua jos ei ota sairautta tosissaan.
Ihanaa ja leppoisaa odotusta.
(p.s: voit tosiaan soittaa jo heti neuvolaan ja pyytää ohjeet jne. vaikket vielä olisikaan menossa viralliselle ensimmäiselle neuvolakäynnille. jos vähääkään jokin asia epäilyttää, voit varata ajan oman sairaalasi kätilölle, joka osaa parhaiten sinua asiassa neuvoa.)
t:mammalomalla oleva klö
Mitä hedelmiin tulee:
Yksi hedelmäannos vuorokaudessa, eli lasi tuoremehua tai yksi hedelmä. Tällöin saat riittävän väärän vitamiineja vrk.
Kasviksia rajattomasti.
Kyselen asiasta lisää lapsen seuraavalla neuvolakäynnillä.
ap
Syynä ei tosin ollut aikaisempi raskausdiabetes vaan eräs krooninen sairaus.
Pyydä että pääset mahd. pian rasitukseen.