Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muita, joiden elämä jakaantunut kahden maan välille - miten selviätte korona-ajasta?

Vierailija
15.02.2021 |

Onko täällä muita samassa asemassa kuin me, eli olette jakaneet elämänne kahden maan välille? Miten korona-aika on kohdellut teitä?

Minä tulin huhtikuussa Suomeen kuten tavallisesti. Mies tuli nuorimmaisen kanssa kesäkuun lopulla. Syksyllä piti pakata tavarat ja lähteä takaisin Ranskaan, mutta jäimmekin Suomeen, koska mies lähti vuodeksi USA:han. Lapsi meni kouluun ja minä aloin tehdä työtä etänä. Lapsen koulun ja minun työn vuoksi jouduimme vuokraamaan 3h ja keittiö asunnon Helsingistä. Täällä on nyt asuttu syyskuusta lähtien, kaikki viikonloput ollaan maalla. Minulla on sairaus, jonka vuoksi kuulun riskiryhmään. En ole uskaltanut matkustaa Ranskaan, vaikka alue, jossa asumme onkin melki turvallinen. Mies tuli jouluksi Suomeen, mutta vanhimmat lapsemme ovat isovanhempien luona Ranskassa. Emme ole nähneet elokuun lopun jälkeen.
Hyvä, kun tämä hullunmylly loppuu!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

.

Vierailija
2/4 |
15.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teillähän on elämä kolmessa eri maassa. Miten jaksatte? Eikö mies saa töitä sieltä, missä te olette?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Teillähän on elämä kolmessa eri maassa. Miten jaksatte? Eikö mies saa töitä sieltä, missä te olette?

Miehelle tarjoutui mahdollisuus osallistua tutkimusprojektiin USA:ssa. Totta kai hän otti sen vastaan. Työnantaja on sama kuin Ranskassa. Jos tarkoitat Suomea, niin ei hänen yrityksellään ole toimintaa täällä. Etänä voi jotain juttuja tehdä, muttei hänen päätyötään. Mulle taas etätyöt sopii hyvin, työnantaja on Italiassa ja normaalisti käyn siellä kerran kuukaudessa. Nyt teen kaiken etänä Suomesta käsin, koska kaikki toiminta on verkossa. Ap

Vierailija
4/4 |
15.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulit huhtikuussa Suomeen. Miksi ihmeessä. Ja jätit lapset sinne. Kesäkuussa nuorimmainen tuli tänne ja vanhemmat jätit sinne.

Ei se sinun riskisi nyt näin suuri ole! Hysteriaa!

Nolo olet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi seitsemän