Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi niiin monella on tarve päteä ja tuoda itseään esille?

Vierailija
13.02.2021 |

Narsistisilta ihmisiltä tuota nyt voi ymmärrettävästi odottaakin, mutta siihen pätemiseen sortuvat niin monet ns. täysjärkisetkin ihmiset. Sitä itsensä tyrkyttämistä tapahtuu hyvin monella eri tavalla, riippuen mikä keino missäkin tilanteessa toimii. Kaikki eivät pätemistä harrasta, eikä kaikkea osaamista pidä vihreellisesti tulkita pätemiseksi. Silti hyvin monet siihen (pätemiseen) sortuvat ja kuvittelevat että sillä saa rispektiä.

Tässä joitain esimerkkejä tosielämästä: Jos joku on esim asunut nuorena ulkomailla, tuodaan tuota seikkaa jatkuvasti esille. Tai sitten puhutaan vierailla kielillä maitokaupan jonossa, niin että kaikki kuulevat. Älykäs ihminen pitää blogia ja teksteissä vilisee hienoja nimiä ja filosofisia ajatuksia, vaikka aiheena olisi vinkkejä rintaliivien korjaukseen. Joku komea tai kaunis kävelee ylvään näköisenä ja pörhistelee sulkiaan itsestään tietoisen näköisenä, vaikka sama ulkonäkö yhdistettynä luonnolliseen ja hieman vaatimattomampaan olemukseen olisi tehokkaampaa.

Eräs naapurini luuli omistavansa C-rapun isoimman television, kunnes kuuli että minulla on samankokoinen. Seuraavan kerran kun nähtiin hän toi vaivihkaa ja hienovaraisesti esille, että hänellä on uusi televisio, ja tällä kertaa 85 tuumainen. Tuumia on nyt kaksikymmentä enemmän kuin minulla, mutta kunnioitusta minun suunnaltani entistäkin vähemmän. Niistä Mersu/Bemarikuskeista en jaksa edes puhua.

Luulevatko ihmiset, että heistä pidetään enemmän kun he pääsevät näyttämään osaamistaan? Eikö luonnollinen ja muut huomioiva käytös tosi parempaa tulosta? Vai onko tuo sitten vääränlaista hyväksyntää.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
13.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

samaa mieltä täysin. Mut mun ao on kuitenkin aika korkea että kai tää liittyy siihen että tietää miltä kuulostaa kuitenkin ja miettii vähän sit muidenkin ajatusmaailmaa. Sit jos mietin sen tavan millä itse näytän niin voi olla että osa normaali pulliaisista ei edes ymmärrä sitä ammattimaisuutta tai tietoutta mikä takana on koska eivät ajattele samalla tasolla tai joudu miettimään sillä tavalla asioita. Jos et nää kun oman ajatuksen niin taso on myös sitä luokkaa. Lisäksi yleensä tuollaisten kanssa pääsee riitoihin ihan vaan siksi että ne elää sielä hiukan ajattelemattomalla tasolla kaiken suhteen.  Joskus mietin että olis ollut kiva syntyä tyhmänä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi neljä