Mulla menee hermo miehen kovaääniseen lorottamiseen. Mitä voin tehdä?
Melko tuore miesystävä kyseessä. Alkuun jotenkin ignoorasin koko asian, mutta nyt alkaa riittämään. Siis erityisesti yöllä se kusen lorotus herättää varmasti koko talon, minut ainakin.. jotenkin sellainen asia, ettei kehtaisi sanoa, mutta kun ÄRSYTTÄÄ se ääni.. ja mikä pahinta miehellä on kaksi teinipoikaa jotka tekevät tuota samaa..
Kommentit (46)
Sano, ettei saal lorottaa suoraan veteen, vaan pitää kusta laitoja myöten.
Just tuollaiset syyt inhottaa... en varmaan itse jaksais tuollaisia, joko lorotus tai roiskii pöntön reunoille, molemmin puolin, tai molemmat sekä lorotus että roiskeet. Siivouksen tarvetta ei näe ikinä.
Nyt on taas niin suuret ongelmat 😂😂
Näytä tuo aloitus miehelle. Luulis ymmärtävän kenestä siinä puhutaan.
Toki arvostaisin enemmän suoraa puhetta
Käske kuseksia suihkun lattiakaivoon. Kyllähän se pönttöön lorotus kuuluu monessa huoneistossa kerrostalossa.
Älä juota sille juomaa ilta kuuden jälkeen niin ei yöllä kuse. Päivällä voit laittaa telkkaria päälle/musiikkia soimaan niin ei kuulu äänet
Mä aikoinaan sanoin miehelle asiasta, ymmärsi eikä ole sen jälkeen tarvinnut keskustella asiasta. Tuosta aikaa ehkä 15 vuotta.
Laitat sen moukan ostamaan vessanpöntön, jossa on erillinen tila jaskan putoamista varten, josta se lähtee vesitilaan vasta huuhtomisen yhteydessä.
Näin väärillä tavoilla itsetuntoaan nostava ( multa tulee kusta kun palokunnan ruunalta ja se pitää kaikkien tietää) apina ei pysty lorottelemaan suoraan vesitilaan.
Muistaakseni lautoilla näitä veskejä oli ainakin ennen, siihen aikaan kun vielä niissä tuli rampattua.
Kysy mieheltä haluaako hän tosiaan koko talon tietävän kaiken rakkonsa toiminnasta. Oksettavaa kun naapurina on tuollainen kusiruisku.
Meillä ei voi sanoa. Mies vetää herneen nenään kaikesta pikkusanomisesta vaikka miten asian ilmaitsisi. Antaa sitten lorottaa. Ehkäpä naapurit tajuaa etten se ole minä joka lorottaa kuin hevonen.
Muna poikki. Ihan oikeasti tee se, me alakerran naapurissa ollaan aivan totaalisen kypsiä ja väsyneitä iänikuiseen kusenlorinaan.
Hommatkaa samanlainen pisuaari kuin huoltisten ja baarien vessoissakin on.
Toljakkeet eivät pääse lorottelemaan suoraan vesitilaan ja naapureidenkaan ei tarvitse kuunnella idioottien vessassa käyntiä.
Joo en ymmärrä kuinka tyhmän pitää ihmisen olla ettei tajua sen lorotuksen kuuluvan naapureille asti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan milloin naapurin palokunnan hevonen käy kusella. Ei todellakaan kiinnosta tietää. Keskimääräinen mies omaa sen verran älyä, että ymmärtää kuseksia reunoja pitkin.
Samanlailla ne naistenki pissaamiset lorisee. Miesten sentäs helppo tähdätä
Ai, ai sitä veijaria. mihin se vielä tänä viikonloppuna pystyykään. Murustaako pöydälle tai muuta sellaista?
Vierailija kirjoitti:
Joo en ymmärrä kuinka tyhmän pitää ihmisen olla ettei tajua sen lorotuksen kuuluvan naapureille asti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan milloin naapurin palokunnan hevonen käy kusella. Ei todellakaan kiinnosta tietää. Keskimääräinen mies omaa sen verran älyä, että ymmärtää kuseksia reunoja pitkin.
Miehenä (joka osaa kusta äänettömästi :-), veikkaan että kyseessä on joku heikon itsetunnon korjaamisriitti.
Parhaat tapaukset, mitkä kuulee julkisissa vessoissa, viheltelevät vielä siihen päälle epävireisesti.
Olen mies, mutta pissaan vain istuaalteen kotona, koska en osaa tähdätä tarpeeksi hyvin, ja tykkään istua. Ja aina pissaan siihen posliiniin, niin ei kuulu ääntä. Minuakin ärsyttää naapurin pissaäänet, kerrostalossani surkea äänieristys.
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/199732d5-40c2-4f11-b486-7a4e5…
Mikä yöllä pissattaa?
Jos yöllinen pissatus jatkuu useita viikkoja, huolestuttaa ja vie yöunet, kannattaa varmistua käymällä lääkärissä, ettei kyse ole elimellisestä vaivasta.
Tihentynyttä virtsaamistarvetta voivat aiheuttaa eräät sairaudet.
Etkö ole huolissasi tuosta?
No jos aloittaisit ihan nätisti asiasta sanomalla. Älä syyllistä. Sano että se ääni herättää sut öisin. Kyllä normaali aikuinen tuosta ymmärtää että asialle on syytä jotain tehdä. Täällä valittamalla asia ei muutu.