Lempikarkkisi?
Mikä on suosikkinamusi? Itse tykkään panttereista ja sirkusaakkosista ja Halvan salmiakkikuulista. Lurps.
Kommentit (14)
Brunbergin lakut. Kouvolan lakut. Mitkä vaan minttulakut.
Kuumat kummut ja salmiakki kulkuset nimistään huolimatta. Myös salmiakkijauhe.
Grazy frogs ja kovat kermakaramellit
Iso mansikka-karkki oli ainoa, josta pidin.
(Se korvattiin sokeripäällystetyllä mansikalla, josta en pidä.)
Lapsena pidin sellaisista isoista salmiakkilevystä, jossa oli sokeripäällyste, mutta en ole sitä enää nähnyt karkkihyllyllä - tietääkö joku, mikä sitä pathaiten vastaisi?
Nyt ostin ekaa kertaa itselleni aikuisena uusia karkkeja, kokeilun vuoksi. Aika erikoinen se pinkki kissan pää... vadelman makuinen. Yhdessä Fazerin tuttifrutin/sitruunan kanssa.
En kyllä pystyisi näitä joka viikko syömään. Outo kokemus! Aika kirpeitä osa.
Pääkallo oli pettymys. Odotin "kallon räjäyttävää" vadelmaesanssia, tulikin pliisu ammoniakki.
Ne greippikarkit, joita on Remix-pusseissa, ja vaihtoehtoisesti samanlaiset limen makuiset. Ne pienet mustat hedelmä-salmiakkiautot. Ne isot mustat salmiakkiautot ja hedelmäversioista se punainen ja vihreä.
Salmiakki-suklaa-lakritsikuulat, paitsi ei ne Pandan. Ne ovat kuivia, mutta Anthon Bergin(?) versiot hyviä ja jonkun pienemmän suomalaisen firman, jonka nimeä en muista. Taitaa saada vastaavia joiltain irtokarkkiosastoiltakin, eli valkosuklaalla päällystetty lakritsi, jossa on päällimmäisenä salmiakkikuorrute.
Myös Filmtowneissa myytävät kolakastanjat oli herkkua. En ole muualla nähnyt.
Laku-suklaamakuyhdistelmä on mun mieleen...
Fazerilla ja Pandalla parhaat suklaalla kuorrutetut lakupalat, Pandalla vielä lakritsijauhetta päällä... *drool*
Susu palat. Slurps.