Kateellisuusko on siihen syynä että koko muu suomi vihaa helsinkiläisiä
Ihan mukavaa porukkaa siellä on, ei se helsinkiläisten vika ole että on paremmat autot, asunnot, palkat ja palvelut.
Kommentit (31)
Ei kateellisuuden takia, vaan koska suomen kuspäisimmät asuvat siellä.
Vierailija kirjoitti:
Ei kateellisuuden takia, vaan koska suomen kuspäisimmät asuvat siellä.
Aika asiaton vastaus, kertoo sinusta kaiken.
Vihreät on pääsääntöisesti Helsingistä. Siinä riittää syytä ihan riittävästi, muuten ihan ookoo
Mulle lapsena opetettiin että siellä asuu vaan ylimielisiä pissapäitä. Sit tutustuin helsinkiläisiin ja mukavia ovat ainakin suurin osa. En vihaa ketään.
Koska muu Suomi maksaa niiden siellä asuvien elämän. Valtion virastot ym jossa kehitetään sääntöjä ja rajoituksia ja uusia veroja kaikki Helsingissä. Muualla suomen tehdään töitä että Helsingissä saadaan istua lattella.
Vihreistä se johtuu. Heidän kannattajat kun pääosin ovat helsinkiläisiä. Vihreät pyrkivät kaikin keinoin autioittamaan maaseudun pikkukunnat hankaloittalla yksityisautoilua, joka on täällä pitkien välimatkojen vuoksi välttämätön, jotta voi työssä käydä.
Miksi ihmeessä joku olisi kateellinen helsinkiläisyydestä, siitähän selviäisi kun muuttaisi itse sinne. Eikä ihmiset vihaa helsinkiläisiä sen kummemmin kuin savolaisiakaan. Jostakin syystä vaan halutaan lietsoa vastakkainasettelua, ja joihinkin menee totena.
En mie niitä hesan juntteja kadehdi tai vihaa. Itepähän siellä saastan keskellä haluavat olla.
Koko otsikko on niin täynnä olettamuksia, että taidat olla katkera.
En vihaa, enkä ole kateellinen. Tykkään asua maalla ja kiva on käydä Helsingissä pari kertaa vuodessa. Siellä on kivoja kauppoja, ihania ruokapaikkoja, enemmän kulttuuritarjontaa, mutta tykkään, että arki täällä pikkukaupungin laitamilla sujuu helpommin, kun jokapaikkaan on lyhyt matka. Ja arvostan isoa pihaa, omaa rantaa, pihasaunaa, sitä, että pääsen omalta takapihalta hiihtelemään, että ympärillä on metsää ja tilaa.
Ulkopaikkakuntalaisten oma epävarmuus. Ei ymmärretä stadilaisten asennetta ja itseriittoisuutta. Ehkä ulkopuolisten on vaikea tajuta, että se on mielentila ja luonteenlaatu, johon kasvetaan kiinni. Se saattaa näyttäytyä ulkopaikkakuntalaisille ylimielisyytenä ja itsekeskeisyytenä, mutta oikeasti se on "keskittymistä omaan raviin" ja pysymistä liikkeessä.
Vierailija kirjoitti:
Ei kateellisuuden takia, vaan koska suomen kuspäisimmät asuvat siellä.
Kyllä, niitä on valunut tänne maakunnista ja jopa ulkomailta.
Koska kaikesta tehdään niin Helsinki keskeistä. Lentoliikenne on keskitetty sinne. Tärkeät virastot ovat siellä. Lehdistö ja televisio on lähinnä siellä ja keskittyy vain Helsingin näkökulmasta ja siihen. Julkista liikennettä kehitetään vain siellä. Suomi on suuri maa ja kaikki tärkeä suunnilleen siellä yhdessä pienessä paikassa, joka on ehkä 2% koko pinta-alasta. Mutta tämä on hesalaista täysin oikein ja vaativat aina itselleen vielä enemmän.
Jotkut helsinkiläiset paheksuivat ja haukkuivat muuta suomea ja siitä kai muu suomi sitten sanoi takas. En tiedä kumpi haukkui ensin kumpaa, muu suomi vai Helsingissä jotkut, vaiko yhtä aikaa kummatkin. Jonain vuonna se lähti liekö takavuosilta, vai uudet. Me tamperelaiset keskitymme turun ja tampereen väliseen hankaluuteen. :)
Isoon joukkoon mahtuu monenlaista mutta kyllä Helsingissä siedetään esimerkiksi erilaisuutta ihan eri tavalla kuin monessa pienemmässä paikassa. Kyllä ne kusipäät löytyvät aika usein jostain ihan muualta. Jooa keskisuurissakin kaupungeissa, vaikka Pori tai Oulu, on kyllä todellista junttimeinikiä.
Syynä on tuo olettamus että muu Suomi vihaa helsinkiläisiä. Kävin ammattikoulua pikkupaikkakunnalla ja samassa koulussa oli rastatukkainen helsinkiläishippi joka koki että häntä tuijotetaan kun hän on helsinkiläinen ja niin erilainen. Teki mieli sanoa että ootko katsonut paikallista nuorisoa. Siellä vasta kummajaisia olikin. Erottautumisen ja oman identiteetin hakemisen tarve on nuorilla sama kaikkialla.
Ylipäätään olettamus että Helsingin ulkopuolella kaikki ovat mitään ymmärtämättömiä maalaisia. Ikään kuin muualla ei tarvitsisi olla vahva ja "pysyä ravissa "
Just. En vihaa hesalaisii, enkä todellakaa kadehi heitä. :) Oon vaan saanu sellase elitistisen kuvan siel päi asuvista. Ei tietenkää kaikki oo tollasii, mut aika moni luulee olevansa parempi ihminen ku ei asu jossai alle 10'000 asukkaan pikkukylässä. Et siinä hesalaisuudes olis jotaki hienoo ja sillä voi sit alkaa hinata itteesä toiste yläpuolelle. Mut on siel Hesas myös mukavaa porukkaa, joilla on terve asenne "landelaisii". :)
Saisitko sinä mielenterveystoimistosta jotain apua tuohon kaikki vihaavat-ongelmaan? Ei todellakaan oikeasti vihaa enkä keksi ensimmäistäkään syytä, mistä voisin olla kateellinen helsinkiläisille. Pikemminkin säälin, kun joutuvat raukat asumaan sellaisessa isossa kaupungissa.
Vaikka helsinkikeskeisyys on totta, niin ei se silti saa minua kadentimaan eikä varsinkaan vihaamaan siellä asuvia.
Miksi helsinkiläiset aina luulevat, että muut ovat heille kateellisia?
Ei koko muu Suomi. Vain ne kateelliset.